News Portal

 • जनजाती महसंघ मलेसियाका पूर्वअध्यक्षको कर्तुत, रोजगारका लागि पुगेका १६ नेपालीको बनाए बेहाल

  १७६४ पटक

  सुप्रल भट्टराई, मलेशिया ।

  नेपाली हरुको वैदेशिक रोजगार अन्तर्गत मुख्य गन्तव्य मध्ये एक हो मलेसिया । पछिल्लो विवरण अनुसार ५ लाख भन्दा बढी नेपाली कामदार आफ्नो रोजगारीका लागि मलेसियामा रहेको अनुमान छ ।

  पछिल्लो समय घरपरिवार र देश छोडेर विदेश पुगेका नेपालीहरु नेपाली दाजुभाइहरुबाटै ठगिन र अप्ठ्यारोमा पर्ने गरेका घटनाहरु बेला बखत बाहिर आइरहेकै हुन्छन् ।

  बैदेशिक रोजगारीकै भाषामा भन्दा विशेषगरी ठगी गर्नेहरु दलाल नै हुन्छन् । विभिन्न बहाना ठगी गरेर आफ्नै दाजुभाइको पेटमाथि लात हान्ने दलालहरुको धन्दाले कयौं नेपाली मजदुरहरु बिदेशमै अलपत्र पर्नेदेखि घर फर्किने कहिले संबन्धित दुतावास त् कहिले बिभिन्न राजनीतिक दलका प्रवास सङ्गठन गुहार्न बाध्य हुन्छन् ।

  अहिलेको अवस्थामा मलेसियाको राजनीतिमा परिवर्तन आएसँगै आप्रवासी कामदार नीतिमा पनि परिवर्तन भएको छ । अहिले अवैधानिक नेपाली मजदुरले तीन प्लस एक (३+१) प्रक्रियाबाट घर फिर्ती हुन मलेसिया सरकारले दिएको समयसिमा सकिनै लाग्दा केही नेपाली मजदुरहरु लामाे समयदेखि मलेसियामै बसेर रोजगारीसँगै राजनीति गर्दै आएका जिम्मेवार व्यक्तिबाटै ठगिएका छन् ।

  (३+१) प्रक्रियाबाट घर फिर्ती हुन मलेसिया सरकारले दिएको समयसिमा अन्तिम चरणमा पुगिरहेको मौका छोपरे नेपाली नागरिकलाई घर फिर्तीमा सहजीकरण गर्छु भन्दै तत्कालीन नेपाल आदिवासी जनजाती महांसंघका पूर्वअध्यक्ष पिटि सेर्पा ‘पिनासा’ ले १६ जना मजदुरमाथि ठगी गरेर बेहाल बनाएका छन् ।

  शेर्पाले प्रति कामदारबाट २ हजार रिङ्गेट देखि ४ हजार रिङ्गेटसम्म पैसा लिएर करिब डेढ महिना अगाडिबाट उनीहरुलाई आफ्नै रकोठामा बोलाएर राखे । आज-आज, भोली, भोली भन्दाभन्दै  घर फिर्तीका लागि मलेसिया सरकारले दिएको समयसिमा सकियो तर घर फर्काउने भन्दै शेर्पाले दिदै आएको आश्वासन भने सकीएन ।

  शेर्पाले सहयोग गर्ने आश्वासन दिएर आफ्नै कोठामा बन्दक बनाएर राखेका पीडितहरुको होस् तब उड्यो जब उनीहरुले आफूहरु ठगिएको थाहा पाए । अहिले ति कामदारहरुले नेपाली राजदुतावास मलेसियामा न्याय माग्दैउजुरी दिएका छन । तर दूतावासले पनि यसबारेमा औपचारिक रुपले कुनै पहल नै  पिडितहरुको गुनासो छ ।

  १६ जना पिडितहरुले नेपाली राजदुतावास मलेसियामा दुई चरणमा गरी उजुरी पनि राजदुतावासले कुनै चाँसो नदिएको र आफुहरुको समस्या समाधानको निम्ति आधिकारिकरुपमा कुनै पहलसम्म नगरेको पुर्ण बहादुर डाँगीले संचारकेन्द्रसँग दुखेसो पोखे ।

  घर फर्कने भन्दै पैसा असुल्ने शेर्पा अहिले विभिन्न बहानामा आफूहरुलाई थर्काइरहेको पिडितहरुको गुनासो छ । उनीहरुले आफूहरुलाई शेर्पाले धेरै बोले ठिक नहुने भन्दै अनेकौं धम्की समेत दिन टालेको बताएका छन्  ।

  रोजीरोटीका लागि मलेसिया पुगेको अवस्थामा ठगको फेला परेर जीवनसमेत खतरामा परेको भन्दै पीडितहरुले जीवनरक्षाको मागसहित तत्काल नेपाल फर्काइदिन सार्वजनिक अपील समेत गरेका छन ।

  यस्तो भन्छ दूतावास 

  यसैबीच यस विषयमा मलेसियास्थित नेपाली राजदुतावाससँग बुझ्दा बन्दक बनाइएका पीडित आफै गएर मलेसिया प्रहरीलाई उजुरी दिनुपर्ने बताएको छ । राजदुतावासका कार्यवाहक अध्यक्ष कुमारराज खरेलले आफुहरुको तर्फबाट अरु कुनै पहल हुन नसक्ने भन्दै पिडितले प्रहरीकहाँ जानुपर्ने गैरजिम्मेवारीपूर्ण अभिव्यक्ति दिए ।

  नेपाल सरकारको आधिकारिक निकाय दूतावासले दिएको यसप्रकारको गैरजिम्मेवारीपूर्ण जवाफले आफुहरुलाई झनै दुखि बनाएको पिडित डाँगीले बताए ।

  यसरी नेपाली मजदुरमाथि नेपाली दलालले नै ठगी गर्दा नेपाली राजदुतावासले कुनै औपचारिक पहल गर्न नसक्नु पूर्वाग्रही र दुखद कुरा भएको उनीहरुको गुनासो छ ।

  २०७५ असोज १० मा प्रकाशित ।

  प्रतिकृया दिनुहोस्

  दशैको शुभकामना दिदै मुख्यमन्त्री पोखरेलले भने- प्रशासनिक र वित्तीय रुपमा सङ्घीयता कार्यान्वयन हुन्छ

  बुटवल । प्रदेश नं. ५ का मुख्यमन्त्री शङ्कर पोखरेलले व्यक्ति, परिवार र समाजलाई जोड्ने मौलिक...

  दशैंको दिन ट्याक्सीले मिटरमा हिड्न नमाने तत्काल यो नम्बरमा फोन गर्नुहोस् !

  काठमाडौँ । सरकारले विजयादशमीको बिदाको समयमा ट्याक्सीहरुलाई अनिवार्य रुपमा मिटरमा सञ्चालन गर्न निर्देशन दिएको छ...

  कमरेड ! हामी कसरी अयोग्य ? उत्तर चाहिन्छ

  राजन थापा ‘सुवास’ धादिङ राजधानी काठमाडौँसँगै जोडिएको छ । भौगोलिक रुपमा राजधानीबाट नजिक भएपनि राज्यबाट...

  आज महानवमीः सिद्धिदात्री देवीको पूजा गर्ने दिन

  काठमाडौं । आज नवरात्रीको अन्तिम दिन हो । हिन्दूहरुकी देवी शक्तिरुपा नवदुर्गाका नौवटा स्वरुपलाई नवरात्रभर...

  सिके राउत र विप्लवलाई समर्थन गर्ने न्यायालयकाे समीक्षा हुनुपर्छ: महेश बस्नेत

  काठमाडौँ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का नेता तथा महेश बस्नेतले वर्तमान सरकारकाे अालाेचना गर्न...