• आज :

ताजा अपडेट

ट्रेन्डिङ शिर्षक

 • News Portal

  • आज :
  टिप्स

  लुगा नलगाइकन सुत्नेहरूलाई मिल्छ यी ५ फाइदाहरू

  9.1K
  SHARES  काठमाडौँ । मानव जीवनमा सुताई पनि एउटा महत्त्वपूर्ण पाटो हो । कसरी सुतिन्छ भन्ने कुराले पनि मानव जीवन कति सुखी छ भन्ने थाहा हुन्छ।सामान्यतया मानिसहरू आफ्नो सुताइबारे धेरै सोच्दैनन् ।

  तर, ‘बेड–लाइफ’ ले पनि कतिपय अवस्थामा सिङ्गो जीवनशैलीलाई धेरै सहयोग गरिरहेको पश्चिमा केही वैज्ञानिकहरू बताउँछन् । केही वैज्ञानिक र मनोविज्ञहरुका अनुसार शरिरमा कुनैपनि लुगा नलगाइनकन सुत्नुका मुख्य फाइदाहरू यस्ता छन् :

  हाइजेनिक हुन्छ
  राती सुत्ने बेला पेन्ट वा अरू कपडा लगाएर सुत्दा शरीरमा विभिन्न ब्याक्टेरिया प्रवेश गर्न सक्छ । त्यसैले पनि कुनैपनि लुगा नलगाइनकन सुत्नु हाइजेनिक मानिन्छ । जसले गर्दा शरीरमा राति गर्मी हुनसक्ने भएकाले पनि वैज्ञानिकहरू त्यसरी सुत्नुलाई हाइजेनिक मान्छन् ।

  राती सहज रूपमा सुत्न सकिन्छ :
  तपाईँ सुत्ने बेलामा शरीरको तापक्रम पनि कम हुनु आवश्यक हुन्छ । हामी गहिरो निन्द्रामा हुँदा शरीरको तापक्रम पनि तुलनात्मक रूपमा कम हुनुपर्छ । तर, कपडासहित सुत्दा शरीरमा तापक्रम बढ्न सक्छ । यसरी, शरीरको तापक्रम सन्तुलन बनाउनका लागि पनि कुनैपनि लुगा नलगाइनकन सुत्नु आवश्यक छ ।

  से’क्स डिजायर बढाउँछ
  छाला छोएर सुत्दा स्वाभाविक रूपमा शरीरमा हर्मोनको मात्रा बढ्छ । जस्तै, अक्रिटोकिन जस्तो हार्मोनको मात्रा बढ्छ । र यसले शरीरमा से’क्सको डिजायर पनि बढाउँछ । यसरी, एक्लै वा जोडी सुत्दा पनि छाला छोइँदा त्यसले शारीरिक आवश्यकता पनि बढाउँछ ।

  अद्धित्तिय स्वतन्त्रता मिल्छ
  कुनैपनि लुगा नलगाइनकन सुत्दा साँच्चिकै स्वतन्त्रता मिल्छ । यत्तिको स्वतन्त्रताको अनुभूति सायदै अरू गतिविधिबाट मिल्ला । यसले संवेदनशीलता पनि अन्य अवस्थामा भन्दा बढी हुन्छ ।

  शरीरको तौल घटाउन मद्दत गर्छ
  मोटो हुने मानिसहरू शरीरको तौल घटाउन धेरै कोसिस गर्छन् । तर, कुनैपनि लुगा नलगाइनकन सुत्नाले पनि शरीरको तौल घट्छ । शरीरको तौल घटाउने यो पनि एउटा राम्रो तरिका हो ।

    
  सञ्चारकेन्द्र
  [email protected]

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ