News Portal

 • सदीक्षा म्यानपावरको यस्तो लुटधन्दा, लाखौं खाएर साउदी पठाइएका ३१ कामदारको बिचल्ली

  संचारकेन्द्र संवाददाता
  १३३७ पटक

  काठमाडौं ।

  काठमाडौंको सामाखुसीमा रहेको सदीक्षा ओभरसिज प्रालिले रोजगारीका लागि कामदार विदेश पठाउने बहानामा लुटधन्दा चलाएको रहस्य खुलेको छ । केहि समयअघि सदीक्षा ओभरसिज प्रालिमार्फत रोजगारीका लागि साउदी अरेबिया पुगेका ३१ जना कामदारहरुको बिचल्ली भएपछि यस्तो रहस्य बाहिरिएको हो ।

  उद्दारका लागि आग्रह गर्दै सोमबार मात्रै बिगत ४ महिनादेखि साउदीमा अलपत्र परेका ३१ जना नेपाली कामदार संचारकेन्द्रको सम्पर्कमा आएका छन् । कम्पनीमा लामो समय काम गर्दा पनि पारिश्रमिक नपाएको दुखेसो पिडित कामदारहरुको छ । बस्नका लागि कम्पनीले कोठा उपलब्ध गराएपनि आफूहरुसँग खाना खानको लागि पैसा नभएको र भोकभोकै दिन काट्नुपर्ने बाध्यता उनीहरुले  सुनाए ।

  संचारकेन्द्रको सम्पर्कमा आएका पिडित रमेश शाहीका अनुसार ऋण निकालेर विदेश पुगेका ३१ युवाहरुले यतिबेला साउदीमा २ छाक खानासमेत खान नपाएर बिभिन्न संघ सस्था गुहार्दै हिड्नुपरेको छ । आफुले पठाएका कामदारहरू काम, तलब र खान समेत नपाई गम्भीर संकटमा पर्दा समेत सदिक्षा ओभरसिजले उद्धारका लागि कुनै चासो नदेखाएको र बेवास्ता गरेको पिडित शाहीले बताए।

  ‘हामी जुन म्यानपावर एजेन्सीबाट आयौ, उसलाई पटक–पटक आग्रह, (बिन्ति) गर्दा पनि समस्या समाधानमा कुनै चांसो नदेखाएपछि मिडिया गुहार्न बाध्य भयौ ।’ उनले संचारकेन्द्रसँग भने-‘आफ्नो न्याय, उद्धार र क्षतिपूर्तिका लागि हामीहरूले नेपालको बैदेशिक रोजगार बिभाग, श्रम तथा रोजगार मन्त्री र साउदीस्थित नेपाली नियोगहरू र यहाँको एनआरएनए साउदीमा समेत पुग्यौ तर पनि हाम्रो समस्या समाधान भएन ।’

  त्यस्तै अर्का पिडित दिनेश परियारले मानव तस्कर (दलाल)को फन्दामा परेर आफूहरुको बिचल्ली भएको दुखेसो पोखे । ‘हामीलाई ९ सय तलब र थप २ सय  गरी ११ सय रियल पाउने भनेर सम्झौता गरायो । यता आएर ५ महिना काम पनि गरियो तर ४/४ महिनाको तलब पनि दिएन, एक महिनाको ८ सय मात्रै दिएर काम गर भन्यो ।’ उनले संचारकेन्द्रसँग भने- ‘त्यसपछि भोकभोकै काम गर्न नसकेपछि हामी अहिले अलपत्र अवस्थामा छौं । एक छाक खानासम्म खान नपाएको अवस्था छ । विदेश आउदा लिएको साहुको ऋण अब कहाँबाट तिर्नु ? घरपरिवारको पनि बिचल्ली हुनेभो ।’

  सदीक्षाले नेपालबाट अज्मिल कम्पनीका लागि भनेर पठाए पनि साउदीमा भने सपलायर कम्पनीमा लगेर छोडेको उनीहरुले बताएका छन् । उद्धार गरेर आफूहरुलाई नेपाल पुर्याइदिन उनीहरुले सदीक्षा म्यानपावरसंग माग गरेका छन् । अलपत्र परेका कामदारहरुले साउदी जानका लागि प्रतिव्यक्ति ९० हजारदेखि १ लाख २० हजारसम्म नगद सदीक्षा म्यानपावरलाई बुझाएका थिए ।

  यता पिडितका आफन्त पनि काठमाडौंमा न्यायका लागि भौतारिरहेका छन् । बैदेशिक रोजगारीका लागि साउदी पुगेको भाई हंशराज आचार्य अलपत्र परेको थाहा पाएपछि उनका दाजु प्रेमराज आचार्य काठमाडौंमा मन्त्रालयदेखि बैदेशिक रोजगार बिभाग र कूटनीतिक नियोगसम्म धाइरहेका छन् ।

  बिगत २ महिनादेखि उनी आफ्नो भाई र अलपत्र परेका अन्य ३० मजदुरहरुको स्वदेश फिर्तीका लागि सदीक्षा म्यानपावरका संचालक दिपक थापासमक्ष हार गुहार मागिरहेका छन् तर संचालक थापा भने बेवास्ता गरेर हिडिरहेका छन् ।

  पिडित हंशका दाजु प्रेमले सदीक्षाबिरुद्ध मुद्दा दायर गरेपछि १ महिनाअघि मात्रै बैदेशिक रोजगार बिभाग पुगेर संचालक थापाले १ महिनाभित्रमा नेपाल आउन चाहने कामदारलाई नेपाल ल्याउने र उतै काम गर्न चाहनेहरुलाई पुनः काममा लगाउन पहल गर्ने बचन दिएका थिए । त्यहिअनुसार नै विभागमा सहमति भएको थियो तर उता भाईहरुले खान समेत खान नपाएर ज्यानै जाने अवस्था आइसक्दा समेत संचालक थापाले सहमतिअनुसार कुनै प्रक्रिया अगाडी नबढाएको उनले बताए ।

  हेर्नुहोस् साउदीमा अलपत्र परेका ३१ कामदारको नाम्लिस्ट

  हामी सदीक्षा म्यानपावरका अन्य ठगीधन्दा र गैरजिम्मेवारीपूर्ण कार्यबारे निरन्तर एक-एक गरी फलोअप गर्नेछौं । भोलिको अंकमा ठगीका केही महत्वपुर्ण डकुमेन्टसहित सविस्तार अन्य कर्तुतहरुबारे प्रकाशि पार्ने छौ ।

   

  २०७५ कात्तिक १२ गते प्रकाशित
  प्रतिकृया दिनुहोस्

  सर्वाेच्च अदालतले भन्यो – एनसेलसँग तत्काल कर नउठाउनू

  काठमाडौं । सर्वोच्च अदालतले विवादित टेलिकम कम्पनी एनसेललाई तत्काल कर असुल नगर्नु भनी अल्पकालीन अन्तरिम...

  अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा बोइङमा एक्कासी आगलागी, के छ क्षतिको बिबरण

  काठमाडौं । एयर इण्डियाको विमानमा आगलागी भएको छ । भारतको राजधानी नयादिल्लीस्थित अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा अबेर...

  प्राधिकरणमा गयो भूकम्प, ४ हजार प्राविधिकले गरे सामुहिक राजीनामाको घोषणा, कारण भिडियोसहित

  काठमाडौं । राष्ट्रिय पूनर्निर्माण प्राधिकरणमा भूकम्प जाने निश्चित भएको छ । करिब चार हजार प्राविधिकहरुले...

  श्रीलंकामा फेरि अर्को भयानक विस्फोट, ज्यान गुमाउनेको सङ्ख्या ३ सय ६० पुग्यो

  काठमाडौं । श्रृङ्खलाबद्ध बम आक्रमणले शोकमा रहेको श्रीलंकामा बिहीबार फेरि अर्को भयानक विस्फोट भएको छ...

  तत्काल राजीनामा दिन प्रहरी र सेना प्रमुखलाई आयो निर्देशन, अब के हुन्छ ?

  एजेन्सी । श्रीलंकाका राष्ट्रपति मैत्रीपाला सिरिसेनाले प्रहरी र सेनाको नेतृत्वलाई तत्काल राजीनामा दिन आदेश दिएका...