News Portal

 • कहाँ बसेर के गर्दैछन् विप्लव ? ओली सरकारलाई काउन्टर दिन बन्दैछ यस्तो योजना

  ४०२२ पटक

  समिर चन्द, काठमाडौं । मंसिर ८ नजिकिदै गर्दा नेकपा महासचिव विप्लवको चर्चा पनि व्यापक बन्यो । मंसिर ८ गते नेकपाले पार्टी पुनर्गठनको अवसरमा काठमाडौंमा बृहत कार्यक्रमको आयोजना गर्यो । हजारौंको संख्यामा नेता कार्यकर्ताहरु काठमाडौं आए ।

  नेकपाको शक्तिलाई सामान्यरुपमा बुझेकाहरुलाई मंसिर ८ को कार्यक्रमको जनसागरले चकित मात्रै पारेन यो पार्टी संसदीय पार्टीहरुको विकल्पकोरुपमा उभिदै गइरहेको छ भनेर सोच्न पनि बाध्य पारेको छ ।

  देशमा समानान्तर सत्ताको अभ्यास गरिरहेको नेकपाले अहिले गाउँ, सहरमा एकीकृतरुपमा आफ्ना कार्यक्रमहरु व्यापक बनाएको छ । ठिक यहि बिचमा नेकपासहित केहि अन्य समुहसँग बार्ता गर्ने भन्दै सरकारले बार्ता टोली गठन गर्यो तर एकातिर नेता कार्यकर्ताहरुलाई गिरफ्तार गर्ने र हिरासतमा राख्ने अर्कोतिर बार्तामा बोलाउने ओली सरकारको दोहोरो चरित्रलाई चिन्न नेकपा महासचिव विप्लवलाई कुनै आइतबार कुर्नु परेन।

  बार्ता आव्हान गरेकै समयमा पार्टीका प्रभाकारी नेताहरु गिरफ्तार परेपछि अन्ततः विप्लव भने- ‘यो बार्ताको आव्हान मिठाइको लेपन लगाइएको बिषको चक्की हो।’ अर्थात् विप्लवले बार्ता अस्वीकार गरे । त्यसपछि बार्ताका विषयमा नेकपाका नेताहरुले बोलेको खासै सुनिएन ।

  लामो समयपछि यहि पुष १२ गते यता बुधबार भने  पार्टीका स्थायी समिति सदस्य सुदर्शनले पनि वार्ताको कुनै औचित्य नरहेकोबारे प्रष्ट पारे । १२६ औ माओदिवसको अवसरमा प्रज्ञा भवन कमलादीमा आयोजित कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै नेता सुदर्शनले भनेका थिए- ‘हामी वार्तामा बसौला तर हिजो युद्धमा १७ हजार जनताले रगत बगाएका छन्, ४० हजार जनमुक्ति सेना थिए, ८० प्रतिशत जनसत्ताको विषय के हुन्छ ?’ ।

  त्यसको ठिक अर्को दिन अर्थात् पुष १३ गते सरकारले गठन गरेको अधिकारसम्पन्न उच्चस्तरीय राजनीतिक वार्ता टोलीले पत्रकार सम्मेलन गर्दै विप्लव नेतृत्वको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीले आफूहरुसँग वार्ता गर्न नमानेको बतायो ।

  आफ्नो म्याद सकिएको भोलिपल्ट प्रगति विवरण सुनाउन बार्ता टोलीले पत्रकार सम्मेलन गरेको थियो । उक्त पत्रकार सम्मेलनमा वार्ता टोलीले विप्लव नेतृत्वको नेकपाले वार्ताका लागि सकारात्मक अग्रसरता नलिएको आरोप लगाएको थियो ।

  ‘नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी विप्लव समूहसँग यस वार्ता टोलीको तर्फबाट संयोजक र सदस्यहरुले अनौपचारिक रुपमा केन्द्रीय स्तरका नेताहरुसँग धेरै पटक संवाद गरेता पनि नेकपाले वार्ताका लागि सकारात्मक अग्रसरता नलिएको हुँदा वार्ता प्रक्रिया अघि बढ्न सकेन’ संयोजक सोमप्रसाद पाण्डेले भने ।

  स्थानीय, प्रदेश र प्रतिनिधि सभा चुनाव बहिस्कारमा शसक्तरुपमा देखिएको नेकपाले अहिले पनि सङ्गठन बिस्तार र सुदृढ अभियानलाई तिब्रताका साथ अघि बढाईरहेको छ । गाउँ गाउँ- टोलटोल देखि सहरबजारसम्म नेकपाले जनसभाहरु गर्दै हिडिरहेको छ । जनसभामा जनताको सहभागीता उतिक्कै उल्लेख मात्रामा देखिन्छ ।

  अन्य पार्टीहरु परित्याग गरेर नेकपा प्रवेश गर्नेहरुको पनि लहरै चलेको देखिन्छ । यो सबै कृयाकलापहरुलाई नियालिरहँदा धेरैका मनमा एउटा प्रश्न उब्जिएको छ । आँखिर नेकपा महासचिव विप्लव कहाँ छन् ? धेरैले मंसिर ८ को बिशाल जनसभालाई सम्बोधन गर्न विप्लव आफै आउने अड्कलबाजी गरेका थिए । तर ति सबै अनुमानहरु मिथ्या भए ।

  उसो त नेकपा नेताहरुलाई यो प्रश्न गर्ने हो भने विप्लव यतिबेला जनतासँग छन् । जनताको घरमा पाकेको खाना खान्छन् र जनताकै घरमा सुत्छन भनेर नेकपा नेता कार्यकर्ताहरु भन्दै आएका छन् । नेकापाका एक नेताले संचारकेन्द्रसंग भने- ‘महासचिव कमरेड विप्लव जनतासँगै हुनुहुन्छ । उहाँलाई आवतजावतका लागि महँगाे गाडी चाहिदैन, अहिलेका कथित कम्युनिष्टहरुलाईजस्तो हवाईजहाज र हेलिकप्टर पनि चाहिदैन ।’

  विप्लव भूमिगत भएका हुन् ? भन्ने हाम्रो प्रश्नमा ति नेताले भने – ‘जनताको मुक्तिका लागि, राष्ट्रको परिवर्तनका लागि एकीकृत जनक्रान्तिको कार्यदिशा लिएर अघि बढिरहेको हाम्रो पार्टीका महासचिव भूमिगत हुन आवश्यक नै छैन । भूमिगत हुने पालो अब दलाल,राष्ट्रघाती, गद्दारहरुको आउदैछ । यिनीहरुले भूमिगत मात्रै भएर पुग्दैन अब देश नै छोडेर भाग्नुपर्ने समय आउदैछ।’

  एकीकृत जनक्रान्तिको कार्यदिशा अनुसार गाउँ र सहरबाट सँगसँगै भ्रष्ट्राचारी, दलाल, घुसखोर र देश बिगार्ने तत्वहरुलाई एकसाथ लखेट्ने उनले बताए ।

  नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीको स्थायी समिति बैठक सकिएको छ । केहिदिनअघि सम्पन्न बैठकले ओली सरकारलाई काउन्टर दिने खालका महत्वपूर्ण निर्णयहरु गरेको नेकपाका एक नेताले बताए ।

  बैठकले २ महिने अभियान सञ्चालन गर्ने निर्णय गरेको छ भने बर्तमान ओली सरकार असफल भएको पनि निष्कर्ष निकालेको छ । जनता समस्यामा रहेका बेला देश सङ्कटमा फसेको भन्दै यस्तो अवस्थामा आफ्नो पार्टी क्रान्तिलाई नेतृत्व दिँदै अगाडि बढिरहेको नेकपाले जनाएको छ।

  यसैबीच नेकापा स्थायी कमिटी बैठक सकिएको छ । वैठकले सरकारसँग वाता नगर्ने निर्णय पनि गरेको छ । औपचारिक रूपमा सरकारले वार्ताका लागि एजेन्डासहित प्रस्ताव नगरेको र वार्ता गरेजस्तो नाटक गरेर झुक्याउने खेल भएको भन्दै नेकपाले सरकारसँग वार्ताको कुनै औचित्य नरहेको निष्कर्ष निकालेको हो ।

  बैठकले माघ र फागुन महिनामा जनजागरण अभियान सञ्चालन गर्ने निर्णय पनि गरेको छ । बैठकले यो अभियान सञ्चालन गर्नुपूर्व पार्टीका नेताहरूको जिम्मेवारी क्षेत्र हेरफेर गर्ने निर्णय पनि गरेको छ ।

  बैठकपछि एक अपिल सार्वजनिक गर्दै नेकपाले भनेको छ-, ‘सामाजिक दलाल सरकार असफल भएको छ । जनता समस्यामा छन् । देश सङ्कटमा छ । क्रान्ति अगाडि आउँदैछ । हाम्रो पार्टी क्रान्तिलाई नेतृत्व दिँदै अगाडि बढिरहेको छ ।’

  अपिलमा अघि भनेको छ, ‘२०७४ सालको चुनावमा केपी—प्रचण्डले दिएको ‘सुखी नेपाली, समृद्ध नेपाल’, ‘गाउँगाउँ सिंहदरबार’को नारा आज ‘दुःखी नेपाली, कङ्गाल नेपाल’, ‘गाउँगाउँमा भ्रष्टाचार, बलात्कार’मा परिणत हुन पुगेको छ । भोट हाल्दा नेपाली जनताले गरेको सुख र समृद्धिको अपेक्षा जनताकै थाप्लोमा असङ्ख्य करको भारी, भ्रष्टाचार, महँगी, तस्करी, राष्ट्रघात, निर्मला बलात्कार तथा हत्याकाण्ड, ठूलो जहाजकाण्ड, चिनीकाण्ड, बूढीगण्डकीकाण्ड, चन्द्रागिरिकाण्ड, एनसेलकाण्ड, क्रिस्चियन धर्म प्रचारकाण्डजस्ता काण्डैकाण्डको आतङ्कमा परेर समाप्त भएको छ । जनतामा सरकारप्रति असन्तुष्टि र आक्रोशभन्दा अरू छैन ।’

  वर्तमान सरकारले जति नै समाजवादको कुरा गरे पनि ऊ फासिवादतिर उन्मुख भएको भन्दै ‘देशमा जति नै विकासको नारा दिए पनि उद्योगधन्दाको अवस्था कमजोर भएर गएको छ । व्यापारघाटा बढेको बढ्यै छ । महँगीले जनताको ढाड भाँचेको छ । अर्थतन्त्र दलाल र सुदखोरहरूको हातमा पुगेको छ । राष्ट्र बैङ्कबाट सस्तो दरमा ऋण लिएर चर्को दरमा लगानी गर्ने बैङ्क माफियाहरूले जनतालाई लुटेका छन् । उब्जाउ जमिन भूमाफियाको खण्डीकरणमा परेर बर्बाद भएका छन् ।

  युवा पलायन बढ्दै गएकोप्रति नेकपाले चिन्ता व्यक्त गरेको छ । ‘एमाले–माकेहरूले खुलेआम वेश्यालय खोली यौन व्यवसायबाट पैसा कमाउने कुरा गरेर पुँजीवादीहरूको छाडापनलाई पनि उछिनेका छन् । नदीनाला बेचेर खाने क्रम जारी छ । महिलाहरूमाथि मध्ययुगीन हिंसा थोपरिँदैछ, शिक्षा, स्वास्थ्य क्षेत्र व्यापारीकरणमा परेर तहसनहस बन्दै गएको छ ।’ अपिलमा भनिएको छ- ‘न्यायको आवाज उठाउने नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीमाथि झुट्टामुद्दा लगाउने, गिरफ्तार गर्ने, यातना दिने, जेल हाल्ने कार्य गरिँदैछ । यी सबैबाट देश सङ्कटमा परेको प्रष्ट छ ।’

  अहिलेको सरकार सबैतिर असफल भएको भन्दै अपिलमा उल्लेख छ, ‘सामाजिक दलाल सरकारको असफलता र देशको सङ्कटलाई एमाले–माकेका केही नेताले केपी ओलीको असफलता भनेर सरकारमा आफू पुग्ने खेल खेलेका छन् । काङ्ग्रेस— राप्रपाले ‘कम्युनिस्ट सरकार’को असफलता भनेर आफू सरकारमा पुग्ने वा चुनावी नारा बनाउन खोजेका छन् । केही पार्टीले काङ्ग्रेस, कम्युनिस्टको असफलता भन्दै आफूहरू सरकारमा आउनुपर्ने नारा दिएका छन् तर हाम्रो पार्टीको सुरुदेखिको धारणा छ– यो असफलता र सङ्कट केवल सरकार र मन्त्रीहरूको मात्र होइन दलाल पुँजीवादी सत्ता, संसदीय व्यवस्था र सामाजिक दलाल पुँजीवादको असफलता र सङ्कट हो । यसको समाधान भनेको केपी सरकारको परिवर्तन, एमाले–माके सरकारको परिवर्तन होइन र हुन सक्दैन । दलाल पुँजीवादी सत्तालाई नै जरैबाट उखेलेर फाल्नु र वैज्ञानिक समाजवादी सत्ता स्थापना गर्नु हो । आजसम्म जनताले ठूलो बलिदान गर्दा पनि प्राप्त हुन नसकेको जनताको सत्ताको निर्माण हो ।’

  अपिलको अन्त्यमा भनिएको छ, ‘जनताले राणालाई हेरे, राजालाई हेरे, काङ्ग्रेसलाई हेरे । एमाले–माके संशोधनवादी कम्युनिस्टलाई हेरे । कसैले पनि जनता र देशको हितमा काम गर्न सकेनन् । त्यसको एउटै विकल्प वैज्ञानिक समाजवाद हो भन्ने बुझ्न अब कुनै अस्पष्टता छैन । हाम्रो पूरा प्रतिबद्धता छ– जनता, देश, वैज्ञानिक समाजवादभन्दा अर्को कुनै हाम्रो स्वार्थ छैन । त्यसका लागि जुन कुनै मूल्य चुकाउन तयार छौँ । तसर्थ २१औँ सदीमा जनताको राज्य वैज्ञानिक समाजवाद स्थापना गर्नका लागि सबै क्रान्तिकारी, देशभक्त, लोकतन्त्रवादी, वामपन्थी शक्तिहरू एकताबद्ध बनेर हातेमालो गरौँ । जनताको विजय अवश्यम्भावी छ ।’

  २०७५ पुष १७ गते प्रकाशित
  प्रतिकृया दिनुहोस्

  विदेशीसँग प्रतिस्पर्धा गर्नसक्ने नेपाली जनशक्ति उत्पादन गरिन्छ – प्रधानमन्त्री

  काभ्रेपलाञ्चोक । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विदेशीसँग प्रतिस्पर्धामा उत्रनसक्ने गरी नेपाली जनशक्ति उत्पादन गरिने बताएका...

  २७ वर्षपछि कोमाबाट बौरिएकी आमाको मुखबाट पहिलोपटक निस्कियो यस्तो शब्द

  काठमाडौँ । सडक दुर्घटनामा परेर ‘कोमा’ मा गएकी संयुक्त अरब इमिरेट्सकी एक महिला २७ वर्षपछि...

  एकता सकिएको २ दिन नबित्दै ओलीसँग प्रचण्ड फायर, यस्तो छ कारण

  काठमाडौं । जिल्ला तहको एकता भएको २ दिन नबित्दै सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) भित्रको...

  राष्ट्रिय भण्डारी चीन प्रस्थान

  राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी मित्रराष्ट्र चीनको नौं दिने राजकीय भ्रमणका लागि त्यसतर्फ प्रस्थान गरेकी छिन् ।...

  भूकम्प जाँदा मृत्यु हुनेको संख्या ११ पुग्यो, यस्तो छ थप क्षतिको बिबरण

  काठमाडौं । ६ दशमलव १ म्याग्निच्युडको भूकम्प जाँदा मृत्यु हुनेको संख्या ११ पुगेको छ ।...