• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  अन्तराष्ट्रिय

  चीन र भारतले बढाए रुसी तेलकाे आयात

  1.6K
  SHARES

  काठमाडौँ।  रुसले पश्चिमा देशहरूको प्रतिबन्धका बीच तेल र ग्यासको राजस्व सन् २०२१ अघिकै अवस्थामा पुगेको बताएको छ ।

  सन् २०२१ मा रुसले युक्रेनमाथि आक्रमण शुरु गरेपछि अमेरिका र युरोपेली देशहरूले रुसी तेल र ग्यासमाथि प्रतिबन्ध लगाएका थिए । त्यसको असर सन् २०२२ मा देखिएको भए पनि सन् २०२३ मा सन् २०२१ अघिकै अवस्थामा राजस्व प्राप्त भएको रुसी उपप्रधानमन्त्री अलेक्जेन्डर नोभाकले बताएका एएफपीले जनाएको छ ।

  सन् २०२३ मा रुसले तेल र ग्यासबाट ९८ अर्ब अमेरिकी डलर प्राप्त गरेको छ । यो कुल गार्हस्थ्य उत्पादनको २७ प्रतिशत हो । रुसी तेल र ग्यासको निर्यात बढ्नुमा चीन र भारतले रुसबाट तेलको आयात बढाउनु हो ।

  यसअघि रुसबाट तेल आयात नै नगर्ने भारतले आफूले आयात गर्ने तेलको ४० प्रतिशत रुसबाट आयात गर्न थालेको छ । भारतले रुसबाट कच्चा तेल आयात गरेर प्रशोधन गरेको तेल युरोपमा समेत पठाउन थालेको छ । यस्तै चीनले रुसबाट तेलको आयात ५० प्रतिशतसम्म बढाएको छ ।

  उपप्रधानमन्त्री नोभाकले सन् २०२३ मा धेरै प्रतिबन्ध लागे पनि रुसी ऊर्जा उद्योगको सफलतापूर्वक विकास भएको बताए ।

  सञ्चारकेन्द्र
  [email protected]

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया