• आज :

ताजा अपडेट

ट्रेन्डिङ शिर्षक

 • News Portal

  • आज :
  अन्तराष्ट्रिय

  सौर्य आँधीका बेला आदित्य-एल-१ ले खिचेका सूर्यको तस्बिर सार्वजनिक

  1.8K
  SHARES  काठमाडौं। भारतको पहिलो सौर्य मिशन आदित्य-एल१ ले खिचेका सूर्यका केही तस्बिरहरू आइएसआरओले जारी गरेको छ।

  यी तस्बिरहरू सन् २०२४ मेमा आएको सौर्य आँधीको समयका हुन् । जसलाई आदित्य-एल १ अन्तरिक्ष यानमा राखिएका दुईवटा रिमोट सेन्सिङ उपकरणमार्फत लगिएको थियो ।

  यो त्यही सौर्य आँधी थियो, जसका कारण भारतको लद्दाखलगायत विश्वका धेरै ठाउँको आकाश अनौठो बत्तीले रातो भएको थियो ।

  सोमबार तस्बिरहरू जारी गर्दै, आइएसआरओले एक्समा एउटा पोस्ट लेखेको छ । ‘सोलार अल्ट्राभायोलेट इमेजिङ टेलिस्कोप (एसयुआईटी) र भिजिबल एमिशन लाइन कोरोनाग्राफ (भीइएलसी) ले मे २०२४ मा सौर्य गतिविधिहरू खिचेको छ । आदित्य-एल१ को पेलोडले कोरोनल मास इजेक्शनसँग सम्बन्धित धेरै एक्स-क्लास र एम-क्लास फ्लेयरहरू लिएको छ’, उक्त पोस्टमा भनिएको छ ।

  मे ८ देखि १५ सम्म, सूर्यमा सक्रिय क्षेत्र एआर१३६६४ मा धेरै एक्स-क्लास र एम-क्लास फ्लेयर विस्फोट भयो । जुन मे ८ र ९ मा भएको कोरोनल मास इजेक्शन (सीएमई) सँग सम्बन्धित थियो । यसले मे ११ मा ठूलो भू-चुम्बकीय आँधीलाई जन्म दियो ।

  आइएसआरओले भन्यो कि यसले खगोल भौतिक शास्त्रीहरू (अन्तरिक्ष घटनाहरूमा अनुसन्धान गरिरहेका वैज्ञानिकहरू) लाई सौर्य ज्वालाहरूको अध्ययन, तिनीहरूको ऊर्जा वितरण, सनस्पटहरू, फराकिलो तरंग लम्बाइमा पराबैजनी विकिरण र दीर्घकालीन सौर्य भिन्नताहरूको अध्ययनमा मद्दत गर्नेछ ।

    
  सञ्चारकेन्द्र
  [email protected]

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ