News Portal

 • ओली-प्रचण्डलाई चकित पार्दै अदालतले विप्लवको पक्षमा गर्‍यो यस्तो फैसला, हेर्नुहोस् बिस्तृतमा

  संचारकेन्द्र संवाददाता
  १३९५ पटक

  भोजपुर। भोजपुर जिल्ला अदालतले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका महासचिव विप्लवसहित १६ नेतालाई एक मुद्दामा सफाई दिएको छ ।

  नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीका महासचिव विप्लवसहित प्रवक्ता प्रकाण्ड, स्थायी समिति सदस्य धर्मेन्द्र बास्तोला, पोलिट्ब्यूरो सदस्य पदम राईलगायत १६ जनाविरुद्ध भोजपुरमा ज्यान मार्ने उद्योग र बिष्फोटक पदार्थ सम्बन्धी मुद्दा दायर गरिएको थियो ।

  सोही मुद्दामाथि सोमवार सुनुवाई गर्दै जिल्ला अदालतले सफाइ दिएको हो । भोजपुर जिल्ला अदालतका न्यायाधीश हरिसचन्द्र इङ्नामको एकल इजलासले नेकपाका नेताहरु दावी गरिएजस्तो गतिविधिमा संग्लन नभएको फैसला गरेको छ ।

  सोही मुद्दामा नेकपाका स्थायी समिति सदस्य धर्मेन्द्र बास्तोला र अर्का नेता तथा किराती राष्ट्रिय मुक्ति मोर्चाका अध्यक्ष मादेन राईको भने वतन नखुलेको भन्दै तामेलीमा राखिएको छ । त्यस्तै सोही मुद्दामा दुई नेतालाई जनही ४० हजार जरिवाना गर्ने फैसला अदालतले गरेको छ ।

  यसअघि यही मुद्दामा नेकपा प्रवक्ता प्रकाण्ड सहितका नेताहरुलाई पक्राउ गरी भोजपुर पुर्याईएको थियो । तर सर्वोच्च अदालतले निर्दोष रहेको भन्दै रिहा गर्न आदेश दिएपछि रिहा भएका थिए ।

  ओली-प्रचण्डलाई झट्का

  विशेषगरी देशमा समानान्तर सत्ताको अभ्यास गरिरहेको नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीले पछिल्लोसमय जनताको पक्षमा बिभिन्न गतिविधि गर्दै आएको छ । भ्रष्ट्राचारीलाई जनकारवाही गर्ने र स्थानीय सरकारले एकलौटी रुपमा बढाएको चर्को करका बिरुद्ध नेकपाले अभियान नै चलाएको छ ।

  त्यस्तै राज्यलाई तिर्न बाकि अरबौं कर नतिर्ने एनसेलजस्ता करछली गर्ने कम्पनीहरु नेकपाको टार्गेटमा छन् । बिकट ठाउँहरुमा नेकपाले आफ्नै बजेटमा सडकहरु निर्माण गरिरहेको छ भने स्थानीय स्थरमा जनगुनासाहरु पनि समाधान गर्दै आइरहेको छ ।

  पछिल्लोसमय यस्तै कार्यहरु गरेर चर्चामा आएको नेकपाको सक्रियता देखेर ओली-प्रचण्ड सरकारले बिभिन्न बहानामा मुख्य नेताहरुमाथि बिभिन्न झुटा मुद्दा लगाएर फसाउने षड्यन्त्र गरेको राजनितिक विश्लेषकहरुको बुझाई छ । बिना कसुर बिभिन्न बहानामा ओली सरकारले नेकपाका नेताहरुलाई गिरफ्तार गर्न्रे, घरमा पक्राउ पुर्जी टास्न जानेजस्ता कार्य ओली सरकारबाट भएका छन् ।

  पटकपटक सरकारले गिरफ्तार गर्ने र गिरफ्तार गरिएका नेकपा नेता कार्यकर्तालाई अदालतलर निर्दोष साबित गरिदिने लहर पनि चल्यो । यसपटक पनि बिभिन्न मुद्दा लगाएर नवलपरासीस्थित विप्लवको घरमा म्याद नटासिएको होइन । तर अदालतले विप्लवसहित १६ नेताहरुलाई एकमुष्ट सफाई दिएपछि ओली सरकारलाई झट्का लागेको छ ।

  विप्लव नेतृत्वको नेकपलाई आफ्नो प्रमुख प्रतिस्पर्धाि ठानेर निषेध र दमनमा उत्रिन खोज्ने सरकारलाई यसपटक पनि अदालतको फैसला मिठो भने पक्कै लाग्ने छैन । अहिलेको अवस्थामा पनि नेकापले आफ्नो सङ्गठन सुदृढ तथा बिस्तार अभियानलाई तिब्रता दिइरहेको छ ।

  देशभर पार्टीका नेता कार्यकर्ताहरु कमिटि गठन, जनजागरण कार्यक्रम, जनतासँगै श्रम गर्ने काममा समेत लागेका छन् । त्यति मात्रै नभएर बिकाश निर्माणका काममा समेत नेकपा अहिले सक्रिय देखिएको छ । केहि दिनअघि मात्रै नेकपाको स्थायी समिति बैठक बसेको थियो ।

  वैठकले ओली सरकारलाई काउन्टर दिने खालका विभिन्न निर्णय समेत गरेको नेकपा स्रोतले जनाएको छ । उक्त बैठकपछि नेकपाले एउटा अपिल समेत सार्वजनिक गरेको थियो । हेर्नुहोस् यस्तो थियो उक्त अपिल

  ”२०७४ सालको चुनावमा केपी—प्रचण्डले दिएको ‘सुखी नेपाली, समृद्ध नेपाल’, ‘गाउँगाउँ सिंहदरबार’ को नारा आज ‘दुःखी नेपाली, कङ्गाल नेपाल’, ‘गाउँगाउँमा भ्रष्टाचार, बलात्कार’ मा परिणत हुन पुगेको छ । भोट हाल्दा नेपाली जनताले गरेको सुख र समृद्धिको अपेक्षा जनताकै थाप्लोमा असङ्ख्य करको भारी, भ्रष्टाचार, महँगी, तस्करी, राष्ट्रघात, निर्मला बलात्कार तथा हत्याकाण्ड, ठूलो जहाजकाण्ड, चिनीकाण्ड, बूढीगण्डकीकाण्ड, चन्द्रागिरिकाण्ड, एनसेलकाण्ड, क्रिस्चियन धर्म प्रचारकाण्डजस्ता काण्डैकाण्डको आतङ्कमा परेर समाप्त भएको छ । जनतामा सरकारप्रति असन्तुष्टि र आक्रोशभन्दा केही बाँकी छैन ।’

  देशमा जति नै विकासको नारा दिए पनि उद्योगधन्दाको अवस्था कमजोर भएर गएको छ । व्यापारघाटा बढेको बढ्यै छ । महँगीले जनताको ढाड भाँचेको छ । अर्थतन्त्र दलाल र सुदखोरहरूको हातमा पुगेको छ । राष्ट्र बैङ्कबाट सस्तो दरमा ऋण लिएर चर्को दरमा लगानी गर्ने बैङ्क माफियाहरूले जनतालाई लुटेका छन् । उब्जाउ जमिन भूमाफियाको खण्डीकरणमा परेर बर्बाद भएका छन् । युवा पलायन बढ्दै गएको छ ।

  एमाले—माकेहरूले खुलेआम वेश्यालय खोली यौन व्यवसायबाट पैसा कमाउने कुरा गरेर पुँजीवादीहरूको छाडापनलाई पनि उछिनेका छन् । नदीनाला बेचेर खाने क्रम जारी छ । महिलाहरूमाथि मध्ययुगीन हिंसा थोपरिँदैछ, शिक्षा । स्वास्थ्य क्षेत्र व्यापारीकरणमा परेर तहसनहस बन्दै गएको छ । न्यायको आवाज उठाउने नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीमाथि झूट्टामुद्दा लगाउने, गिरफ्तार गर्ने, यातना दिने, जेल हाल्ने कार्य गरिँदैछ यी सबैबाट देश सङ्कटमा परेको प्रस्ट छ ।’

  सामाजिक दलाल सरकारको असफलता र देशको सङ्कटलाई एमाले—माकेका केही नेताले केपी ओलीको असफलता भनेर सरकारमा आपूm पुग्ने खेल खेलेका छन् । काङ्ग्रेस—राप्रपाले ‘कम्युनिस्ट सरकार’ को असफलता भनेर आफू सरकारमा पुग्ने वा चुनावी नारा बनाउन खोजेका छन् । केही पार्टीले काङ्ग्रेस, कम्युनिस्टको असफलता भन्दै आफूहरू सरकारमा आउनुपर्ने नारा दिएका छन् तर हाम्रो पार्टीको सुरुदेखिको धारणा छ– यो असफलता र सङ्कट केवल सरकार र मन्त्रीहरूको मात्र होइन अपितु दलाल पुँजीवादी सत्ता, संसदीय व्यवस्था र समाजिक दलाल पुँजीवादको असफलता र सङ्कट हो ।

  यसको समाधान भनेको केपी सरकारको परिवर्तन, एमाले—माके सरकारको परिवर्तन होइन र हुन सक्दैन, दलाल पुँजीवादी सत्तालाई नै जरैबाट उखेलेर फाल्नु र वैज्ञानिक समाजवादी सत्ता स्थापना गर्नु हो । आजसम्म जनताले ठूलो बलिदान गर्दा पनि प्राप्त हुन नसकेको जनताको सत्ताको निर्माण हो ।’

  तपाईंहरूलाई थाहै छ हाम्रो पार्टी जनयुद्धदेखि शान्तिसम्झौतासम्म निरन्तर दलाल पुँजीवादी सत्ताको अन्त्य र जनताको सत्ता वैज्ञानिक समाजवाद स्थापनाको आवाज उठाउँदै र लड्दै आएको छ । हामीले जनयुद्धका भीषण आँधीमय दिनमा मात्र होइन, शान्तिसम्झौताका कथित शान्तिका दिनमा पनि निकै दुःखकष्ट झेलेर सम्पूर्ण राष्ट्रघाती र जनघाती कार्यका विरुद्ध सङ्घर्ष गरेका छौँ । आज त हाम्रो जीवन अत्याचारी दमनभित्र चलिरहेको छ तर हामी नेपाली जनताको मुक्ति, अधिकार र देशको स्वाधीनताका लागि अन्तिम दमसम्म लड्ने प्रणका साथ सङ्घर्षको मोर्चामा डटिरहेका छौँ । हामी एकीकृत जनक्रान्तिको महान् यात्रामा अनवरत समर्पित छौँ ।’

  हामीलाई पूर्ण विश्वास छ– हरेक समय न्याय, सत्य, परिवर्तन र अधिकारका पक्षमा क्रान्तिकारी शक्तिहरूलाई साथ दिँदै आएका श्रमिक जनताले उनीहरूकै लागि लडिँदै गरेको वैज्ञानिक समाजवादी सत्ताका लागि ‘एकीकृत जनक्रान्ति’ लाई अवश्य पूर्ण साथ दिनेछन् । जनताले राणालाई हेरे, राजालाई हेरे, काङ्ग्रेसलाई हेरे । एमाले—माके संशोधनवादी कम्युनिस्टलाई हेरे । कसैले पनि जनता र देशको हितमा काम गर्न सकेनन् । त्यसको एउटै विकल्प वैज्ञानिक समाजवाद हो भन्ने बुझ्न अब कुनै अस्पष्टता छैन ।

  हाम्रो पूरा प्रतिबद्धता छ– जनता, देश, वैज्ञानिक समाजवादभन्दा अर्को कुनै हाम्रो स्वार्थ छैन । त्यसका लागि जुन कुनै मूल्य चुकाउन तयार छौँ । तसर्थ २१ औँ सदीमा जनताको राज्य वैज्ञानिक समाजवाद स्थापना गर्नका लागि सबै क्रान्तिकारी, देशभक्त, लोकतन्त्रवादी, वामपन्थी शक्तिहरू एकताबद्ध बनेर हातेमालो गरौँ । जनताको विजय अवश्यम्भावी छ ।’’

  २०७५ माघ २३ गते प्रकाशित
  प्रतिकृया दिनुहोस्

  विदेशीसँग प्रतिस्पर्धा गर्नसक्ने नेपाली जनशक्ति उत्पादन गरिन्छ – प्रधानमन्त्री

  काभ्रेपलाञ्चोक । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले विदेशीसँग प्रतिस्पर्धामा उत्रनसक्ने गरी नेपाली जनशक्ति उत्पादन गरिने बताएका...

  २७ वर्षपछि कोमाबाट बौरिएकी आमाको मुखबाट पहिलोपटक निस्कियो यस्तो शब्द

  काठमाडौँ । सडक दुर्घटनामा परेर ‘कोमा’ मा गएकी संयुक्त अरब इमिरेट्सकी एक महिला २७ वर्षपछि...

  एकता सकिएको २ दिन नबित्दै ओलीसँग प्रचण्ड फायर, यस्तो छ कारण

  काठमाडौं । जिल्ला तहको एकता भएको २ दिन नबित्दै सत्तारुढ नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) भित्रको...

  राष्ट्रिय भण्डारी चीन प्रस्थान

  राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारी मित्रराष्ट्र चीनको नौं दिने राजकीय भ्रमणका लागि त्यसतर्फ प्रस्थान गरेकी छिन् ।...

  भूकम्प जाँदा मृत्यु हुनेको संख्या ११ पुग्यो, यस्तो छ थप क्षतिको बिबरण

  काठमाडौं । ६ दशमलव १ म्याग्निच्युडको भूकम्प जाँदा मृत्यु हुनेको संख्या ११ पुगेको छ ।...