• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  जीवनशैली टिप्स

  शरीरमा सेतो दाग किन देखिन्छ र कसरी हटाउने ? यस्ता छन् उपायहरु

  9.1K
  SHARES  कतिपय मानिसको शरीरमा सेतो दाग देखा पर्दछ । यस प्रकारको सेतो दागलाई मेडिकल भाषामा विटिलिगो वा ल्यूकोडर्मा भनिन्छ । यो साधारण रोग हो । यो रोग धेरैजसो कालो छाला भएका मानिसलाई हुन्छ । यो रोग लागेका धेरैजसो व्यक्तिको मुख, गर्धन पछाडि, नाडी र खुट्टामा सेतो दाग हुने गर्दछ ।

  किन हुन्छ सेतो दाग ?

  – वंशानुगत कारण – सूर्यको यूभी किरण – पेटमा समस्या र किरा हुँदा – कलेजोमा समस्या – पसिना आउँदा सिस्टम समस्या भए – मधुमेह, हाइपोथाइराइडजस्ता रोग हुदाँ – गलत खानाको सम्मिश्रण।

  सेतो दाग निको पार्ने उपायः

  १. एक चम्चा अदुवाको रसमा दुई चम्चा रातो माटो मिसाएर दाग देखिएको भागमा दुई मिनेटसम्म मसाज गर्ने । २. तामाको भाँडाको पानी पिउँदा शरीरमा आइरनको कमी हुँदैन, यसले सेतो दागबाट पनि राहत प्रदान गर्दछ । ३. खरबुजाको बियाँ, अदुवा र बदामलगायत खाँदा पनि शरीरमा आइरनको कमी हुँदैन ।

  ४. बाहिर निस्कनुभन्दा पहिले राम्रो एसपीएफ क्रिम लगाउए घामको किरणबाट जोगिन सकिन्छ । साथै सेतो दाग बढ्न पनि रोक्छ । ५. निमको पातको तीन चम्चा रस महमा मिसाएर दैनिक ३ पटक पिएमा दाग हट्छ । ६. तुलसीलाई दैनिक छालामा लगाए मेलानिनको उत्पादन बढ्ने गर्दछ र सेतो दाग हट्छ ।

  ७. दुई चम्चा तुलसी र एक चम्चा कागतीको रसलाई दागमा लगाउँदा पनि दाग हट्छ । ८. ओखरको पाउडरमा थोरै पानी मिसाएर दागमा दिनमा दुई पटक लगाउनुहोस् । ९. दुई चम्चा चन्दनको पाउडरमा एक चम्चा बदामको तेल र आधा चम्चा बेसारको पाउडर मिसाएर दागमा लगाउँदा पनि दाग हट्छ ।

  सञ्चारकेन्द्र
  [email protected]

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ