• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  समाचार

  सुदुरपश्चिममा गयो फेरी शक्तिशाली भूकम्पको कडा धक्का, स्थानीयको भागाभाग, के छ अवस्था

  15.5K
  SHARES

  काठमाडौं । सुदुरपश्चिम प्रदेशको बाजुरामा फेरी भूकम्पको कडा धक्का गएको छ । आइतबार साँझ बाजुराको रुगिन केन्द्रविन्दु भई भूकम्प गएको राष्ट्रिय भूकम्प मापन तथा अनुसन्धान केन्द्रले जनाएको छ । बेलुका ८ बजेर १९ मिनेट जाँदा ४.५ रेक्टर स्केलको भूकम्प गएको केन्द्रले जनाएको हो । भूकम्प गएको केहीबेर पछि पनि पुनः भूकम्पको अर्को धक्का महशुस गरीएपछि स्थानियहरु  थिए ।

  उक्त भूकम्प पहिलेकै भूकम्पको परकम्प भएको केन्दंले जनाएको छ । बाजुराको हिमाली गाउँपालिकामा पर्ने रुगिनमा भूकम्पको केन्द्रविन्दु हुँदा छिमेकी जिल्ला हुम्ला तथा मुगुमा समेत भूकम्पको धक्का महशुस भएको जनाइएको छ । भूकम्पबारे विस्तृत विवरण आउन बाँकी रहेको छ ।

  यस्तै उता पुएर्टो रिकोमा श’क्तिशा’ली भू’कम्पको ध’क्का महसुस गरिएको छ । भुर्गवविदका अनुसार ६ म्योग्नेच्युट परिमाणको भू’कम्पले शनिबार पुएर्टो रिकोलाई हल्लायो जसले यस टापुको दक्षिणी तटमा थप क्षति पुगेको छ । जहाँ यस भन्दा पहिले भर्खर गएको भूकम्पले घर र विद्यालय ध्वस्त पारेको थियो । अमेरिकाको भूगर्भीय सर्वेक्षणले भर्खरै अमेरिकाको बिहान ९ बजे आसपास भूकम्पले जोडदार धक्का दिएको बताएको छ ।

  उनीहरुका अनुसार बिहान ८ः५४ मा भुकम्पको धक्का महसुस गरिएको हो । पुएर्टो रिको इलेक्ट्रिक पावर प्राधिकरणले भने कि दक्षिणी प्युर्टो रिकोको धेरै भागमा यस्तो दुर्घटना भएको थियो र टोलीले पावर प्लान्टमा भएको सम्भावित क्षतिको आंकलन गर्दैछ । दक्षिणी समुद्री तटवर्ती शहर पोंसेमा रहेका केही भवन भत्केको बताइएको छ । अहिले त्यस क्षेत्रमा सबै मान्छेहरु सडकमा निस्केका छन् । घाइतेको तत्काल कुनै जानकारी आएको छैन ।

  जानकारहरुका अनुसार यो शताब्दीमा दोस्रो ठुलो परिमाणको भूकम्प हो । ६.४ म्याग्नेच्युटको भुकम्प यो शताब्दीमा यो टापुमा सबैभन्दा शक्तिशाली थियो । मंगलबार बिहान सबेरै आएको भुकम्पले धेरै परिवारलाई घरबार बिहीन बनाएको छ । २,००० भन्दा बढी मानिसहरू आश्रयस्थलमा छन्, धेरै आफ्नो घर फर्कन चाहान्छन तर ठुलो क्षतिका कारण तत्काल फर्कन सक्ने अवस्था भने देखिएको छैन ।

  नयाँ वर्ष सन २०२० देखि सयौं साना ठुला भूकम्पले यस टापुलाई हल्लाएको भए पनि थोरै मात्रै महसुस गर्न सकिएको थियो । मंगलवारको भूकम्प पछि सयौं प्यूर्टो रिक्सन अझै पनि शक्ति र पानी बिना नै छन्, र हजारौं आश्रयहरुमा र कोही सडकमा सुतिरहेका छन् । उक्त भुकम्पमा एक जनाको ज्यान गयो भने, नौ जनालाई घाइते भएका छन् । टापुको दक्षिणपश्चिम क्षेत्रमा सयौं घरहरू र थुप्रै स्कूलहरू र व्यवसायहरू नष्ट भएको पनि जानकारी दिइएको छ ।

  प्रतिक्रिया