• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  Highlights राजनीति

  गृहमन्त्री बादललाई बोलाएर महरा प्रकरणबारे प्रचण्डले यसो भनेपछि नेकपाभित्र खैलाबैला

  72.3K
  SHARES

  काठमाडौँ । नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले महरा प्रकरणमा निर्धक्कसँग छानबिन गर्न गृहमन्त्री रामबहादुर थापा बादललाई आग्रह गरेका छन् । संघीय संसद सचिवालयमा कार्यरत महिला कर्मचारीमाथि यौन दुर्व्यवहार गरेको अभियोगमा सभामुखबाट राजीनामा दिएका कृष्णबहादुर महराको प्रकरणमा निर्धक्क भएर निष्पक्ष छानबिन गर्न प्रचण्डले गृहमन्त्री थापालाई आग्रह गरेका हुन् । अध्यक्ष प्रचण्डले आइतबार बिहान गृहमन्त्री थापालाई आफ्नो निवास खुमलटारमा बोलाएर छानबिनमा पार्टीको तर्फबाट कुनै पनि दवाव नहुने विश्वास समेत दिलाएका छन् । प्रचण्डले सुरक्षा निकायले गरेको छानबिनलाई पार्टीले सघाउने पनि प्रतिवद्धता व्यक्त गरे । महरामाथि निष्पक्ष अनुसन्धान गरेर दोषी देखिएमा कानुनअनुसार कारबाही गर्न गृहमन्त्रीलाई अध्यक्ष प्रचण्डले आग्रह गरेको स्रोतले जनाएको छ ।

  महरालाई गत आइतबार ती महिलाको कोठामा गएर यौन दुर्व्यवहार गरेको आरोप लागेको छ। महराविरुद्ध पीडितले बलात्कार प्रयास गरेको उजुरी दर्ता गरिसकेकी छन् । महिलाको उजुरीपछि प्रहरीले महरालाई पक्राउ गर्ने तयारी गरेको छ । प्रहरीले यस प्रकरणमा थप अनुसन्धान तथा छानबिन गरिरहेको छ । यौन दुर्व्यवहारको आरोप लागेसँगै महराले सभामुखबाट राजीनामा दिइसकेका छन् । महरा अध्यक्ष प्रचण्डका विश्वास मात्र मानिन्थेँ । तर, नैतिक पतन हुने कार्य गरेको भन्दै प्रचण्ड महरासँग असन्तुष्ट रहेको स्रोतले जनाएको छ । नेकपाको सचिवालय बैठकमा समेत अध्यक्ष प्रचण्डले अर्का अध्यक्ष एवम् प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीसँगै संयुक्त रुपमा महरालाई कारवाहीको प्रस्ताव गरेका थिए ।

  नेकपाको निर्देशन अनुसार महाराले सभामुख पदबाट राजीनामा दिएपनि सांसद पदबाट भने अहिलेसम्म राजीनामा दिएका छैनन् । नेकपाले उनलाई दुवै पदबाट राजीनामा दिन भनेको थियो । बादललाई बोलाएर महरा प्रकरणबारे प्रचण्डले यस्तो भनेपछि सत्तारुढ नेकपाभित्र खैलाबैला मच्चिएको छ ।रोशनी शाहीमाथिको ब’ला’त्का’र प्र’क’रण’मा सभामुखबाट राजीनामा दिएका कृष्णबहादुर मह’रा’वि’रु’द्ध ब’ला’त्का’र प्रयासको मुद्दा दर्ता भएको छ । रोशनी शाहीले महरावि’रु’द्ध नयाँ बानेश्वर प्रहरी वृत्तमा जबरजस्ती क’र’णी उद्योगमा मु’द्दा दर्ता गरेकी हुन् ।

  गृहमन्त्रालयको स्रोत अनुसार पीडित महिला रोशनी शाहीले शुक्रबार कि’टा’नी जा’हे’री दिएकी हुन् । गत आइतबार राति महराले आफूलाई ब’ला’त्का’र गरेको भन्दै मिडियामा आएकी शाहीले भोलिपल्ट भने त्यस्तो केही नभएको बताएकी थिइन् । उनले महरा आफ्नो कोठामै नआएको दाबी समेत गरेकी थिइन् । कृष्णबहादुर महराद्वारा रोशनी शाहीको कोठामा गै रक्सी खाएर कु’ट’पि’ट तथा ब’ला’त्का’र भएको आरोप लागेको छैटौं दिनमा बानेश्वर प्रहरी वृत्तमा उजुरी दर्ता भएको हो । रोशनी शाही र महराको केस पनि उनका श्रीमान चित्रजंग शाहीले सम्बन्ध विच्छेद गरेका थिए ।

  रोशनी शाहीले ब’ला’त्का’र गरेको आरोप लगाए हाम्रो कुरामा अन्र्तवार्ता दिएको पछिल्लोे दिन नेकपाले महरालाई राजीनामा गर्न आदेश दिएपछि राजीनामा दिएका थिए । राजीनामा दिएको केही घन्टा पछि रोशनी शाहीले महरा बाबु समान भएको नागरिक खवरमा अन्र्तवार्ता दिएकी थिइन् । रोशनीले अघिल्लो दिन ब’ला’त्का’र गरेको र पछिल्लो दिन बाबुसमान भएको प्रतिक्रिया दिएपछि सर्वत्र अनुसन्धान प्रभावित हुने जनाईको थियो । कानुनविदहरुको पनि महरा प्रकरणमाथि धारणा बाँझिएको थियो ।’महरालाई चोख्याउनका लागि रोशनी शाहीलाई दवावमा राखिएको एकथरिको विश्लेषण थियो । महरा माथिको ब’ला’त्कारको आरोप पछि प्रहरीले महरालाई पक्राउ गर्ने तयारी गरेको गृहमन्त्रालयले जनाएको छ । गृहमन्त्री रामबहादुर थापाले महरा प्र’क’र’ण’मा ढुक्कले अनुसन्धान गर्न प्रहरीलाई निर्देशन दिएको स्रोतले जनाएको छ ।

  बिहीबार नै रोशनीको त्रिवि शिक्षण अस्पतालमा मेडिकल परीक्षण समेत गरिएको छ । महराले रोशनीको घरमा नगएको दावी गरेपनि रोशनीको घरमा गएको सिसि टिभी फुटेज, रोशनीसँग महराको फेसवुक म्यासेन्जर सम्वाद आदिले पुष्टि भएको देखिन्छ । महरामाथि प्रहरीको अनुसन्धानका लागि गिरफ्तार हुने सम्भावना किन पनि बढि छ भने महरालाई सांसद पदबाट राजीनामा गराउने खेल नेकपाबाटै सुरु भइसकेको छ ।

  यतिबेला सर्वत्र चर्चाको पात्र बनेका छन् कृष्णबहादुर महरा । उनी विरुद्ध रोशनी शाहीले लगाएको आरोप र सोही आरोपलाई शाहीले नै गरेको खण्डन चर्चाको विषय छ । यही घटनाले महराले सभामुख पदबाट राजीनामा दिनुपरेको छ । यो घटनालाई सम्बोधन गर्दै तत्कालीन नेकपा माओवादीमासँगै युद्ध लडेका पूर्वप्रधानमन्त्री डा बाबुराम भट्टराईले महरालाई सम्बोधन गर्दै पुराना तस्वीर राखेर सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमार्फत यस्तो चिठ्ठी लेखेका छन् ।

  ‘प्रिय महराजी,
  हालैको तपाईं सम्बन्धित घटनाले सम्पूर्ण देश र केही हदसम्म अन्तर्राष्ट्रिय जगत पनि तरंगित त छँदैछ म ब्यक्तिगत रूपमा समेत अत्यन्त मर्माहत भएको छु! यो तपाईंको मात्र प्रश्न नभएर ऐतिहासिक माओवादी आन्दोलन,हामीले लडेर ल्याएको संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र र हामीले परिकल्पना गरेको महिलामुक्ति तथा उन्नत संस्कृतिको प्रश्नसंग जोडिएको विषय पनि हुनाले यहाँ केही बोल्ने धृष्टता गरेको छु!

  १. माओवादी नेतृत्व तहमा हामी ( विशेषत: प्रचण्ड र म ) सुरेश वाग्ले र तपाईंलाई उच्च नैतिकवान् र इमान्दार पात्र मान्थ्यौं ! हामी वीच विवाद पर्दा तपाईं दुइ जनाको कुरालाई हामीले विशेष महत्व दिन्थ्यौं! प्रचण्ड र मेरो वीचमा २०५५-५६ मा पहिलो ठुलो वैचारिक-सांगठनिक वहस हुँदा २०५६ साउन/भदौमा पन्जाबको रोपडमा भएको पोलिटब्युरो बैठकमा तपाईं दुइजनाको सुझाव मानेर हामीले विवाद हल गरेका थियौं! ( दुर्भाग्यवश त्यो बैठक सकेर फर्कने वित्तिकै भदौ २३ गते गोरखामा सुरेश वाग्लेले गौरवपूर्ण सहादत प्राप्त गर्नुभएको थियो!)

  पछि पोष्टबहादुर बोगटी र तपाईँ पार्टीका आदर्श पात्र मानिन थाल्नुभयो! २०७१सालमा बोगटीजीको दु:खद निधन र पार्टीको क्रमश: ओरालो लाग्दो नैतिक धरातलले आम जनतालाई समेत माओवादी आन्दोलनप्रति वितृष्ण बनाउँदै लग्यो! कांग्रेस-एमाले पहिले नै भ्रष्टाचार र सुरासुन्दरी काण्डले बदनाम भैसकेका थिए! तपाईंको यो पछिल्लो प्रकरण त्यसैले तपाईंको एउटा निजी मामिला मात्र नभएर नेपालको क्रान्तिकारी आन्दोलनको वैचारिक-राजनीतिक र नैतिक संकटको एउटा अत्यन्त नकारात्मक बिम्ब बन्न पुगेको छ।यसलाई तपाईं हामी सबैले स्वीकार्नैपर्छ!

  २. माओवादी आन्दोलन यो रसातलको बिन्दुसम्म कसरी पुग्यो ? त्यसको सांगोपांगो विश्लेषण र संश्लेषण छुट्टै गरौंला।हामीले नेपाली क्रान्तिलाई संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्रको शिखरसम्म पुर्याएकै हो।यसमा हामीले सामुहिक गर्व गर्नुपर्छ! तर रोजा लक्जेम्बर्गले भने झैं क्रान्ति स्थीर भएर बस्दैन; कि त त्यो अघि बढाइनु/बढ्नु पर्छ, नत्र त्यो पछाडि हट्छ।त्यस्तै अर्को भनाइ छ- शिखर चढ्न सजिलो हुन्छ तर त्यहाँ टिक्न गाह्रो हुन्छ! अझै अर्को भनाइ छ- क्रान्ति सम्पन्न भएको भोलिपल्ट हिजोका क्रान्तिकारीहरू प्रन्तिक्रान्तिकारीमा बदलिन्छन्!

  यहींनेर हामी चुक्यौं! मैले यो एउटा शिखर चढेपछि अर्को शिखर चढ्न नयाँ बाटो खोजौं भनेको थिएँ। तर मैले साथीहरूलाई मनाउन सकिनँ! साथीहरू पुरानै शिखरमा बसिराख्न खोज्नुभयो तर वैज्ञानिक रूपमा त्यो सम्भव थिएन! त्यसैले अब क्रमश: साथीहरू पुरानो शिखरबाट खुर्मुरिइरहनुभएको छ! तपाईं ( महराजी ) को पछिल्लो प्रकरण त्यसैको एउटा नमूना हो ! ३. यो प्रकरणमा तपाईं दोषी हुनुहुन्छ वा हुनुहुन्न म किटेर भन्न सक्दिनँ! सत्य कि तपाईंलाई थाहा छ कि सम्बन्धित महिलालाई थाहा छ! तर अहिलेसम्म बाहिर आएका कुराबाट शंकाको सुई तपाईंतिर सोझिन्छ! हामीले SLC मा पुष्कर शमशेरको “परिबन्द” कथा पढ्थ्यौं! त्यहाँ परिबन्दले निर्दोष व्यक्ति दोषी ठहरिन्छ!

  यौ’न मामिलामा महान् व्यक्तित्वहरू पनि कसरी चुक्छन् भन्नेवारे स्कूलमा पढ्दा गुरूले सुनाएको यो संस्कृत श्लोक सम्झिन्छु: ‘विश्वामित्र परासर प्रभृत्तयो वाताम्बु पर्णाशना। तेपिस्त्री मुखपंकजं सुललितम् दृष्ट्वैव मोहम् गता।। साल्यान्नम् सघृतम् पयोदधियुतम् भुन्जन्ति ये मानबा:। तस्याम् इन्द्रीय निग्रहो यदि भवेत् विन्ध्यस्तरेत् सागरम्।।’ तर प्राकृतिक कारण र ऐतिहासिक उदाहरण दिएर सामाजिक दायित्व बहन गर्ने मान्छेले यौन उच्छृंखलता गर्न मिल्दैन!अझै गम्भीर कुरा त महिलालाई उपभोग्या वस्तुको रूपमा प्रयोग गर्नु र सत्ताशक्ति र धनको वलमा महिलाको अस्मिता हरण र यौनशोषण गर्नु कानूनी दृष्टिले समेत दण्डनीय हुन्छ!

  हाम्रो जस्तो पितृसत्तात्मक समाजमा अधिकांश रूपमा महिला नै पीड़ित हुने भए पनि कहिलेकाहिं पुरूष पनि उत्पीडन वा प्रतिशोध/षड्यन्त्रको जालमा पर्नसक्छ। तपाईंको हकमा पनि अन्यथा भएको हुनसक्छ। त्यसनिम्ति पनि तपाईंले सत्यतथ्य बाहिर ल्याएर कानून बमोजिम न्यायको निरूपण गर्न र आफुलाई निर्दोष सावित गर्न स्वतन्त्र र निष्पक्ष अनुसन्धानको माग गर्नुपर्छ र त्यसलाई सघाउनुपर्छ! त्यसले तपाईंको प्रतिष्ठा घटाउने हैन बढाउनेछ! यदि जानेर वा नजानेर गल्ती वा अपराध भएको हो भने त्यसलाई खुला रूपले स्वीकार्नु र प्रायश्चित्त गर्नु नै तपाईं स्वयम्, क्रान्तिकारी आन्दोलन र देशको हितमा हुनेछ।भनिन्छ- गल्ती गर्नु अपराध हैन; गल्ती नसच्याउनु अपराध हो!
  तपाईंको शुभेच्छुक,
  बाबुराम


  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ