News Portal

 • ‘प्रधानमन्त्री ज्यू, कि एकनाथ ढकाललाई जेल हाल्नुहोस्, नत्र राजीनामा दिनुहोस्’ (भिडियोसहित)

  संचारकेन्द्र संवाददाता
  ७७९ पटक

  काठमाडौं । सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का स्थायी समिति सदस्य एवम् पूर्वमन्त्री भीम रावलले क्रिस्चियन धर्म प्रचारक एकनाथ ढकाललाई जेल हाल्न माग गरेका छन् । नत्र प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले अब विलम्ब नगरी राजिनामा दिनुपर्ने उनको तर्क छ ।

  आइतबार ऋषि धमलासँगको कुराकानीका क्रममा उनले प्रधानमन्त्री ओलीको राजिनामा माग गरेका हुन् । हालै काठमाडौंमा सम्पन्न भएको एशिया प्यासिफिक समिट–२०१८ मा सरकारले स्पोन्सर गरेर गलत काम गरेको पनि आपत्ति जनाए । यो सम्मेलन गर्न खर्च भएको पैसाको छानबिन हुनुपर्नेपनि रावलको माग छ ।

  एसिया प्यासिफिक समिटमा प्रधानमन्त्री केपी ओली खुलेरै सहभागि भए । सम्बोधन गर्नेदेखि अवार्ड थाप्नसम्म उनी खुशीका साथ सक्रिय भए ।समिटका लागि आएका विदेशी पाहुनालाई पनि उनले उच्च प्राथमिकताका साथ भेटवार्ता गरे ।

  क्रिस्चियन धर्मको प्रचार गर्न लागि गरिएको भनिएको समिटको सर्वसाधारणले विरोध गरिरहँदा ओलीले भने विरोध र आलोचनाको बेवास्ता गरे ।

  समिटकै कारण ओलीलाई पार्टीभित्रैबाट विरोध सुरु भएको छ । प्राइम टाइम्स टेलिभिजनको कार्यक्रम जनता जान्न चाहन्छन्मा ऋषि धमलासँग कुरा गर्दै नेकपाका नेता भीम रावलले खुलेरै विरोध गरे ।

  क्रिस्चियन धर्म प्रचारक एकनाथ ढकालको पछि लागेर ओलीले गम्भीर भूल गरेको रावलको आरोप छ । उनले यस विषयमा आगामी स्थायी समिति बैठकमा कुरा उठाउने चेतावनीसमेत दिए ।

  अन्य कतिपय नेताहरुले पनि ओलीको सहभागिताप्रति असन्तुष्टी व्यक्त गरेका छन् । सम्मेलनमा नेकपाका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल र वरिष्ठ नेता झलनाथ खनाल उपस्थित भएनन् । अर्का वरिष्ठ नेता माधव नेपाल भने आयोजककै हैसियतमा थिए ।

  प्यासिफिकको नाममा धर्म प्रचार, प्रधानमन्त्रीलाई नै क्रिस्चियन बनाउने खेल: एसिया प्यासिफिक समिटको दोस्रो अर्थात्  गत ज्१६ गते दक्षिण कोरियाकी ‘सच्चा माता’ हाक जा हान मुनले आज ३ सय जोडीलाई ‘ब्लेसिङ’ दिने कार्यक्रम थियाे । माताबाट ब्लेसिङ लिन प्रधानमन्त्री दम्पतीसहित तीन सय जोडीलाई निम्ता गरिएको रहेछ ।

  तर, प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली र उनकी पत्नी राधिका शाक्य भने ब्लेसिङमा सहभागी भएनन् । कोरियाली माताकाे हातबाट प्रधानमन्त्रीले ‘गुड गभर्नेन्स अवार्ड’ भने थापे । यहाँ खास कुर के छ भने बिभिन्न बिबादपछि प्रधानमन्त्रीले ब्लेसिङ नलिने बताएपछि योजकले चलाखीपूर्वक ब्लेसिङ समारोहमै अवार्ड दिने सेड्युल बनाएछ ।

  ब्लेसिङ र ‘होली वाइन’ काे माध्यमबाट प्रधानमन्त्री ओलीलाई क्रिस्चियन बनाउने अाफ्नाे तयारी खेर जाने भएछि आयोजक यूनिभर्सल पिस फेडरेसन नेपालले ब्लेसिङ कार्यक्रमको नाम फेरेछ । यूपीएफले दिएको नयाँ प्रोग्राम सेड्यूलमा यसलाई ‘पीस एन्ड फेमिली फेस्टिबल सेरिमोनी’ नाम दिइयो । तर एक जानकारका अनुसार उक्त समारोहको मूख्य चिज भनेको ब्लेसिङ नै थियाे ।

  पुरानो सेड्यूलमा साढे ४ बजे प्रधानमन्त्री दम्पतीलगायत चार हजार जोडीले माताबाट ब्लेसिङ लिने र मुन परिवारको सदस्य बन्ने उल्लेख थियो । प्रधानमन्त्री नै सहभागी नहुने भएपछि आयोजक निराश बन्ने नै भयो ।

  ब्लेसिङका लागि देशभरका मेयर तथा उपमेयरहरुलाई जोडीसहित निम्तो गरिएको थियो । तर, विवाद आएपछि कसैले ब्लेसिङ लिए कसैले लिएनन् ।

  के हो ब्लेसिङ ?

  ब्लेसिङको सोझो अर्थ आशिर्वाद हो, तर यो यतिमै सिमित भने छैन । यूनिफिकेसन चर्चका संस्थापक सन म्योङ मूनले आफ्नो वंश विश्वव्यापीरुपमा फैलाउने सोच राखेका थिए । यही सोचअनुसार उनले सुरुको चरणमा ४ सय महिलाहरुसँग आफैंले यौनसम्वन्ध राखेको बताइन्छ । तर, यसबाट मात्र साध्ये नभएपछि जोडीहरुलाई ‘ब्लेसिङ’ दिने परम्परा सुरु गरेका हुन् ।

  पहिलो श्रीमतीसँग डिभोर्सपछि १९६० मा मुनले आफूभन्दा २३ वर्ष कान्छी हाक जा हान मुनसँग दोस्रो बिहे गरेका थिए । त्यसपछि आफ्नो जोडीलाई उनले ‘ट्रु प्यारेन्ट्स’ (सच्चा मातापिता) भन्न लगाए र अन्य जोडीहरुलाई ब्लेसिङ दिन सुरु गरे ।

  कोरियामा पहिलोपटक ब्लेसिङ समारोह आयोजना हुँदा ३६ जोडी सहभागी थिए, जसमध्ये १२ जोडी पूर्वविवाहित थिए । त्यबिेला मुनले रक्सीमा आफ्नो गोप्य चिज हालेर झोलपदार्थ तयार गरी जोडीहरुलाई खान दिए । यसलाई ‘होली वाइन’ भन्न थालियो । यही ‘होली वाइन’ पिउनु नै ब्लेसिङको सबैभन्दा महत्वपूर्ण रीति हो ।

  मुनका अनुयायीहरुले आफूखुशी विहे गर्न पाउँदैनन् । उनीहरुले आफ्नो फोटो लिडरलाई पठाएपछि लिडरले जोडीहरुको ‘म्याचिङ’ गर्छन् । पहिले यो काम मुन आफैंले गर्थे । तर उनी एक्लैले नभ्याउने भएपछि सम्वन्धित देशका लिडरहरुलाई जिम्मेवारी दिन थालियो । नेपालमा पनि यो संस्थामा लागेकाहरुले लिडरहरुबाट ‘म्याचिङ’ गराइएको व्यक्तिसँगै नै बिहे गर्नुपर्छ । यसरी जोडी छानिदिने काम अन्तर्राष्ट्रिय लिडर एकनाथ ढकाल र नेपाल लिडर सन्तोष पौडेलले गर्ने गरेका छन् ।

  यसरी म्याचिङमार्फत बनेका गाँसिएका जोडीहरुले बिहे गर्दा ‘ब्लेसिङ’ लिनै पर्छ । उनीहरुका लागि ब्लेसिङ नै विवाह हो । यूपीएफले विभिन्न समयमा सामुहिक विवाह वा ब्लेसिङ आयोजना गर्ने गरेको छ । सबैभन्दा ठूलो समारोह १९९७ मा न्यूयोर्कमा भएको थियो, जहाँ २८ हजार जोडीहरुले भाग लिएका थिए । सुरु–सुरुमा चर्चका सदस्यहरुलाई मात्रै ब्लेसिङ दिइन्थ्यो, पछि अरुलाई पनि दिन थालियो । नेपालमा पनि बारम्बार ब्लेसिङ समारोह भइराख्छ ।

  यस्तो हुन्छ प्रक्रिया

  पापको अन्त्य र नयाँ सुरुवात गर्ने भन्दै जोडीहरु आपसमा तीनपटक टाउको ठोकाउँछन्, जसलाई चास्टेनिङ सेरेमोनी भनिन्छ र मुनको पापरहित बंशमा समाहित हुने भन्दै जोडीहरुले होली वाइन पिउँछन्, जसलाई होली वाइन सेरिमोनी भनिन्छ ।

  क्रिस्चियन शैली अनुसार जोडीहरुले कसम खान्छन् । सञ्चालकले एउटा प्रार्थना गर्छ र जोडीहरुलाई होली वाटर सेचन गरिन्छ । यसलाई होली ब्लेसिङ सेरेमोनी भनिन्छ । ४० दिनसम्म जोडीहरु शारीरिक सम्वन्धबाट टाढा रहन्छन् । यसलाई सेपेरेसन पिरियड भनिन्छ ।

  सेपेरेसन पिरियड सकिएपछि लगातार तीन दिनसम्म फादर मुनको तस्वीर अगाडि राखेर जोडीहरुले यौनसम्पर्क राख्नुपर्छ, यसलाई थ्री डे सेरिमोनी भनिन्छ । यौन सम्पर्क राख्ने आसन पनि मुनले तोकेका छन् ।

  वास्तविक प्रक्रिया यस्तो भए पनि नेपालमा आज आयोजना गरिने ब्लेसिङ भने देखावटी मात्रै हो । यसमा धेरै प्रक्रियाहरु ‘स्किप’ गरिने सम्भावना छ । त्यसो त अहिले आयोजकहरु ब्लेसिङको कार्यक्रम नै नभएको दावी गर्न थालेका छन् । यूपीएफका नेपाल लिडर सन्तोष पौडेलले अनलाइनखबरसँग झोक्किदै भने, ‘ब्लेसिङ स्लेसिङ केही हुँदैन, फेमिली फेस्टिबल मात्रै हुने हो ।’

  २०७५ मंसीर १८ गते प्रकाशित
  प्रतिकृया दिनुहोस्

  परिवर्तनको प्रक्रियालाई आत्मसात गर्न प्रचण्डको आग्रह

  काठमाडौँ। नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले जनतालाई सही र तथ्यपूर्ण सूचना दिने...

  कांग्रेसको केन्द्रीय कार्य समितिमा राजनीतिक प्रतिवेदन पेश

  काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसको केन्द्रीय कार्य समितिमा राजनीतिक प्रतिवेदन पेश गरिएको छ । नेपाली कांग्रेसको...

  राजस्थान, मध्यप्रदेश र छत्तीसगढमा मोदीलाई झट्का

  राजस्थान । आम चुनावको पूर्वसन्ध्यामा भएको विधानसभा चुनावले भारतीय जनता पार्टी (भाजपा) लाई झड्का लागेको...

  विराटनगरको दोस्रो जित, पोखराको लगातार तेस्रो हार

  काठमाडौं । विराटनगर वारीयर्सले पोखरा राइनोजलाई सुपर ओभरमा हराएको छ। राजधानीमा जारी एभरेष्ट प्रिमियर लिग...

  नारायणकाजीलाई थर्काउदै ओलीका प्रमुख सल्लाहकारले दिए यस्तो धम्की, नेकपाभित्र खैलाबैला

  काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी ओलीका प्रमुख राजनीतिक सल्लाहकार विष्णु रिमालले सत्तारुढ नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (नेकपा)का...