News Portal

  • आज :

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

समाचार

प्रेस सम्बद्ध कानुनका लागि दलसँग संवाद बढाउनुस् : सभामुख घिमिरे

333
SHARES


काठमाडौँ । सभामुख देवराज घिमिरेले सञ्चारसम्बद्ध ऐन कानुन बनाउन र कार्यान्वयन गर्न राजनीतिक दलसँग संवाद बढाउन आग्रह गरेका छन् ।

अन्तर्राष्ट्रिय श्रमिक महिला दिवसको अवसरमा प्रेस काउन्सिल नेपालले आयोजना गरेको मिडियामा महिलाका सवाल विषयक विचारगोष्ठीमा बोल्दै सभामुख घिमिरेले विधेयक पास गर्ने थलो संसद भएकाले राजनीतिक दल र सांसदहरुसँग प्रभावकारी रुपमा छलफल गरेर आवश्यक ऐन कानुन बनाउन र विधेयक पास गर्न सुझाव दिएका हुन् ।

उनले महिलाका अन्तरवस्तु र सहभागिताको सवालमा राजनीतिक नेतृत्व र राज्य संयन्त्रलाई समेत सजग गराउन मिडिया स्वयम् चर्चाका विषय र नेताका भाषणलक्षित शीर्षकमा केन्द्रित हुन नहुने पनि बताए । राज्यको चौथो अंग भनिने गरेको प्रेस जगतलाई सोहीअनुरुपको व्यवहार नगरिने गरिएकाले चौथो अंग भनिनु यथार्थपरक नभएको तर्क गर्दै उनले कि चौथो अंग नभन्नुपर्ने कि यथार्थपरक बनाउनुपर्ने भने ।

उनले प्रेसका लागि आवश्यक ऐन कानुन निर्माण र कार्यान्वयनका लागि आफ्नो भूमिका सधैँ सकारात्मक रहने प्रतिबद्धता जनाएका छन् । “आमसञ्चार माध्यमसम्बन्धी विधेयक छिटो ल्याउन र प्रेस काउन्सिल ऐन संशोधन समयमै गर्नका लागि म व्यक्तिगत र संस्थागतरूपमा सुझाव लिन तयार छु” उनले भने ।

प्रेस काउन्सिल नेपालका अध्यक्ष बालकृष्ण बस्नेतले मिडियामा हुने प्रस्तुति र स्थानले महिलाका सवालमा समग्र अर्थ राख्ने पनि बताए । उनले मिडियामा स्थान बढाउन राजनीतिक सहभागिता, नेतृत्व एवं प्रस्तुतिले काम गर्ने पनि बताए । उनले समग्र राज्य र मिडियालाई महिलाका सवालमा समेत जिम्मेवार बनाउन प्रेस काउन्सिल, पत्रकार महासंघ लगायत नीति निर्माताले भूमिका निर्वाह गर्नैपर्ने बताए । काउन्सिलले निर्देशिकाको प्रभावकारी कार्यान्वयनमार्फत अभ्यास गरिरहेको प्रष्ट पनि प्रष्टपारे । ‍

उनले प्रेस काउन्सिल नेपाललाई थप स्वायत्त र बलियो बनाउन आवश्यक ऐन कानुन संसोधनका लागि संसदले प्रभावकारी भूमिका निर्वाह गर्ने विश्वास व्यक्त गरे ।
यस्तै नेपाल पत्रकार महासङ्घका अध्यक्ष विपुल पोखरेलले राज्य संयन्त्र र राजनीतिक रुपमा महिलाको सहभागिता बढाउन नेपाली मिडियाले महत्वपूर्ण भूमिका निर्वाह गरेको पनि बताए । उनले महिलाका सवाल र सहभागिताका लागि उनले रणनीति बनाएर काम गर्न आवश्यक रहेको औँल्याए ।
वरिष्ठ पत्रकार बबिता बस्नेतले साइबर कानुन बन्न नसक्नु र सूचना प्रविधिको प्रयोग चुनौतिपूर्ण बनेका कारण पनि महिलाका मुद्दा सहभागिता प्रभावित हुने गरेको बताइन् ।
न्यूनतम पारिश्रमिक निर्धारण समितिकी अध्यक्ष संगीता खड्काले समितिले सीमित क्षेत्राधिकारका कारण अपेक्षाअनुसार काम गर्न नसकेको गुनासो गरिन । कार्यक्रममा काउन्सिलका सदस्य दुर्गा भण्डारीले मिडियामा महिला अवसर र चुनौती विषयमा र वरिष्ठ पत्रकार कुन्दन अर्यालले मिडियामा महिलाका मुद्दा विषयमा कार्यपत्र प्रस्तुत गरेका थिए । कार्यपत्र प्रस्तुत गर्दै भण्डारीले पत्रकार महिलालाई भौतिक असुरक्षा, हिंसा, सम्पादकीय स्वतन्त्रता नहुनु र अविस्वास जस्ता चुनौति औँल्याए । उनले श्रमजीवी ऐनको कार्यान्वयन र सामाजिक सुरक्षाको प्रत्याभूत हुनुपर्ने सुझाव पनि दिए ।
यस्तै दोस्रो कार्यपत्र प्रस्तुत गर्दै अर्यालले मिडियाले उदारतापूर्वक र विषयगत रुपमा महिलाका मुद्दा उठान गर्न नसकेको बताए । उनले पछिल्लो दशकमा मिडियामा र अन्तरवस्तुमा महिलाको सहभागिता बढ्ने क्रममा रहेको बताए । मिडियामा महिलाको सवाल समाज र राजनीतिमा सहभागिताको सवालले अर्थ राख्ने उनको भनाइ थियो । कार्यपत्रमाथि टिप्पणी गर्दै पत्रकार टंक पन्तले महिलाको सहभागिताको सन्दर्भमा नेतृत्वसँगको भयले समेत असर गरेको बताएका हुन् ।
यस्तै पत्रकार कुन्दन अर्यालको कार्यपत्रमाथि टिप्पणी गर्दै अधिवक्ता कुमारी खरेलले महिलामाथि हुने भ्रामक सूचनाको नियन्त्रण गर्न आवश्यक रहेको बताइन । राज्यको निर्णायक तहमा समान नेतृत्व र अवसर स्थापित गर्नुपर्ने उनको भनाइ छ । कार्यक्रममा ८ जना सहभागीले आ आफ्ना धारणा र जिज्ञासास राखेका थिए ।

सञ्चारकेन्द्र
emailsanchar@gmail.com

नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

सञ्चारकेन्द्रबाट थप +प्रतिक्रिया