• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  समाचार

  तीव्र गतिमा सवारी चलाए कडा कारबाही

  765
  SHARES


  काठमाडौं । आब काठमाडौ उपत्यकामा तीव्र गतिमा सवारीसाधन चलाउँने जोसुकैले पनि बिशेस सावधान रहनु पर्ने छ ।

  अब छिटो सवारीसाधन चलाउने चालकले पनि मापसे (मादक पदार्थ सेवन) र लेनक्रस उल्लङ्घन गरेजस्तै दण्ड जरिवाना बुझाउनुका साथै ट्राफिक सचेतना कक्षा लिनुपर्ने हुन्छ ।

  काठमाडौं उपत्यका ट्राफिक प्रहरी कार्यालयका प्रवक्ता वरिष्ठ प्रहरी उपरीक्षक राजेन्द्रप्रसाद भट्टले तीव्र गतिमा सवारीसाधन चलाउनेलाई मङ्सिर १५ गतेबाट ट्राफिक नियमअनुसार कारबाही गर्नुका साथै एक घण्टाको ट्राफिक सचेतना कक्षा लिनुपर्ने जानकारी दिए ।

  काठमाडौँ उपत्यकाको हकमा प्रतिघण्टा ४० किलोमिटरभन्दा बढीको गतिमा सवारीसाधन चलाउनेलाई तीव्र गति मानिनेछ । मापसे गरी सवारीसाधन चलाउने चालकलाई एक हजार रुपियाँ तथा लेन क्रस गर्नेलाई पाँच सय रुपियाँ जरिवाना र ट्राफिक सचेतना कक्षा लिनुपर्ने हुन्छ ।

  तीव्र गतिकै कारण उपत्यकामा हुने धेरै सवारी दुर्घटना हुने गरेको बताउँदै प्रवक्ता भट्टले सवारी दुर्घटनालाई न्यूनीकरण गर्नका लागि ट्राफिक प्रहरीले यो प्रावधान लागू गर्न लागेको बताए ।

  चालू आर्थिक वर्षको तीन महिनामा तीव्र गतिमा सवारी चलाउने आठ हजार ५८४ चालकलाई कारबाही गरिए पनि चालकहरूमा अझै सचेतना कमी भएको देखिएकाले दण्ड जरिवानाका साथै सचेतना कक्षासमेत सञ्चालन गर्न लागिएको उनले स्पष्ट पारे ।

  त्यसैगरी विशेषगरी चारपाङ्ग्रे सवारीसाधनमा जडान गरिएको बम्फर गार्ड मङ्सिर १५ गतेसम्म हटाउनसमेत सार्वजनिक रूपमै आह्वान गरिएको उनले बताए। सो अवधिसम्म नहटाएमा कारबाही प्रक्रिया अगाडि बढाइने पनि उनले बताए ।

  उनका अनुसार चालू आर्थिक वर्षको अहिलेसम्म सडकमा गुडिरहेका यान्त्रिक अवस्था ठीक नभएका ३५२ वटा सवारीसाधनलाई परीक्षण तथा कारबाहीका लागि यातायात व्यवस्था विभागमा पठाइएको, ठूलो ध्वनि निकाल्ने १८ वटा मोटरसाइकललाई पनि नियन्त्रणमा लिएर परीक्षण गरी कारबाही गरिएको छ ।

  सञ्चारकेन्द्र
  emailsanchar@gmail.com

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +  प्रतिक्रिया