• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  अन्तराष्ट्रिय

  यस वर्षको चिकित्साशास्त्र तर्फको नोबेल पुरस्कार स्वीडेनका पाबोलाई

  406
  SHARES


  काठमाडौँ। यस वर्ष अर्थात सन् २०२२ को चिकित्सा विज्ञानतर्फको नोबेल पुरस्कार स्वीडेनका आनुवंशिकविद् स्वान्ते पाबोले पाएका छन् ।

  पाबोले विलुप्त पूर्वजहरूबाट आधुनिक समयका मानिसहरू कसरी विकसित भए भन्ने विषयमा गरेको खोजको लागि नोबेल पुरस्कार जितेको छनौट समितिले जनाएको छ । समितिले पाबोले विलुप्त होमिनिन र मानव विकासको जीनोमहरू सम्बन्धी गरेका खोज अकल्पनीय रहेको पनि जनाएको छ ।

  जर्मनीको म्याक्स प्लान्क इन्स्टिच्युट फर इभोलुसनरी एन्थ्रोपोलोजीका संस्थापक र ओकिनावा इन्स्टिच्युट अफ साइन्स एण्ड टेक्नोलोजीमा सहायक प्रोफेसरको रूपमा पनि काम गर्ने पाबोले हेर्दा असम्भव देखिने कुरालाई अनुसन्धानबाट पूरा गरेको खबरमा उल्लेख छ ।

  भोलि मंगलवार भौतिकशास्त्रतर्फको, पर्सी बुधवार रसायनशास्त्रतर्फ र बिहीवार साहित्यका लागि नोबेल पुरस्कारको घोषणा हुनेछ । यस्तै शुक्रवार नोबेल शान्ति पुरस्कार र आउँदो २४ गते सोमवार अर्थशास्त्रतर्फको पुरस्कार घोषणा हुने खबरमा उल्लेख छ ।

  यो पुरस्कार संसारको सबैभन्दा प्रतिष्ठित स्वीडेनको कारोलिन्स्का संस्थानको नोबेल सभाले प्रदान गर्दै आएको छ । नोबेल पुरस्कारको राशी नौ लाख अमेरिकी डलरको रहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्र
  emailsanchar@gmail.com

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +  प्रतिक्रिया