• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  अन्तराष्ट्रिय

  बाइडन भन्छन् : दासप्रथा ‘अमेरिकाको पाप’ हो

  316
  SHARES


  वासिङ्टन। दासप्रथा ‘अमेरिकाको मौलिक पाप’ भएको अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडनले बताए । शनिबार एक विज्ञप्ति जारी गर्दै उनले भनेका छन, ‘४०० वर्षभन्दा अघि, २० जना दास बनाइएका अफ्रिकीहरूलाई जबर्जस्ती संयुक्त राज्य अमेरिकाको एउटा किनारामा ल्याइएको थियो ।’

  ‘त्यसपछिका शताब्दीहरूमा लाखौं मानिसहरू चोरी भए र बेचिए, जुन दासत्वको प्रणालीको एक भाग हो जुन अमेरिकाको मौलिक पाप हो ।’ ह्वाइट हाउसले संयुक्त राज्य अमेरिकामा अगस्ट २० लाई दासत्व स्मरण दिवसको रूपमा मनाउने प्रयासलाई मान्यता दिन एक विज्ञप्ति जारी गरेको छ ।

  अमेरिकी सिनेटर एलिजाबेथ वारेन र सांसद अल ग्रीनले गत वर्ष दासत्व स्मरण दिवस मनाउन संयुक्त प्रस्ताव पेश गरेका थिए । १७ औं र १८ औं शताब्दीको दौडान, लाखौं मानिसहरूलाई अफ्रिकाबाट अपहरण गरियो र अमेरिकी उपनिवेशहरूमा तम्बाकू र कपास जस्ता नगदे बालीहरू उत्पादन गर्न बाध्य पारियो ।

  उन्नाइसौं शताब्दीको मध्यसम्ममा, संयुक्त राज्य अमेरिकामा पश्चिमतिरको विस्तार र उन्मूलन आन्दोलनको एक उल्झनले दासत्वको बारेमा भयंकर बहसहरू उक्सायो जसले रक्तपातपूर्ण गृहयुद्धमा राष्ट्रलाई विभाजित गर्‍यो ।

  यद्यपि युनियनको विजयले अमेरिकाभरका लाखौं दासहरूलाई मुक्त गरेको छ, दासत्वको नकारात्मक विरासत अझैपनि अस्तित्वमा रहेको छ । यो जातीवाद र भेदभावको रूपमा पनि समावेश रहेको र आज पनि गम्भीर समस्याका रूपमा रहेको छ ।

   

  सञ्चारकेन्द्र
  emailsanchar@gmail.com

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ