• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  अन्तराष्ट्रिय

  युक्रेनमा रहेका रुसी सेना एकाएक ब्याक भएपछि पुटिन तनावमा

  2.3K
  SHARES


  कीभ । युक्रनी सैनिक धमाधम ब्याक हुन थालेको खबर अन्तर्राष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुबाट सार्वजनिक हुन थालेका छन् । युक्रेनले राजधानी कीभको सम्पूर्ण क्षेत्रमा आफ्नो पूर्ण नियन्त्रण आएको दावी गरेको छ । रुसी सेना राजधानी कीभको महत्वपूर्ण नाकाहरुबाट पछि हटेको युक्रेनको भनाई छ ।

  कीभ नजिकको एउटा विमानस्थल पनि रुसी सेनाले छाडेका छन् । गत २४ फेब्रअरी देखि सुरु भएको युद्धका बीच राजधानी कीभ वरपरको सम्पुर्ण क्षेत्र फिर्ता भइसकेको युक्रेनले जनाएको हो । युक्रेनको दाबीले रुसमा तरंग पैदा गरेको छ ।

  यी दुई राष्ट्रबीचको युद्धका कारण हालसम्म ४० लाख युक्रेनीहरु शरणार्थीको रुपमा पलायन भइसकेका छन् । उता, युक्रेनको बुचा शहरमा सर्वसाधारणका थप बेबारिसे शवहरु फेला परेका छन् । समाचार संकलनका क्रममा पुगेका ए.एफ.पी.का एक जना पत्रकारका अनुसार कम्तिमा २० वटा शव फुटपाथमा छरिएको अवस्थामा देखिएको हो ।

  यसैबीच, बुचा शहरका मेयर अनातोली फेडोरुकले रुसी सेनाको आक्रमणमा उनीहरुको मृत्यु भएका पुष्टि गर्नुभएको छ । सोही शहरमा पछिल्लो समय २ सय ८० वटा शवको सामुहिक अन्त्यष्टि गरिएको थियो ।

  त्यस्तै गोलाबारी र खानीहरूको खतराका कारण ६० भन्दा बढी विदेशी जहाजहरू युक्रेनी बन्दरगाहहरू छोड्न असमर्थ भएको रुसी राष्ट्रिय रक्षा नियन्त्रण केन्द्रका प्रमुख मिखाइल मिजिन्त्सेभले जनाएका छन्।

  ‘युक्रेनी बन्दरगाहहरूमा ६० भन्दा बढी विदेशी जहाजहरू अवरुद्ध छन्। कीभले यसको आन्तरिक जल र क्षेत्रीय समुद्रमा सिर्जना गरेको गोलाबारी र उच्च खानीको खतराले जहाजहरूलाई सुरक्षित रूपमा बाहिर जान अनुमति दिँदैन’, मिजिन्त्सेभले शनिबारको ब्रीफिंगमा भनेका छन्।

  उनले थपे रुसी सेनाले हरेक दिन मानवीय करिडोर (युक्रेनको क्षेत्रीय पानीबाट दक्षिण(पश्चिम दिशामा सुरक्षित लेन) खुल्ला छन् तर अझै पनि युक्रेनी खानीहरू बग्ने खतरा रहेको छ।

  ‘हामी अन्तरराष्ट्रिय सामुद्रिक संगठन र जहाज मालिकहरूको व्यवस्थापनलाई आधिकारिक कीभलाई युक्रेनको बन्दरगाहबाट विदेशी राज्यहरूको जहाजहरूको बाहिर निस्कने सुरक्षालाई अवरुद्ध गर्ने र सुनिश्चित गर्ने उपायहरू लिनको लागि आह्वान गर्दैछौं’, मिजिन्त्सेभले भने।

  बिहीबार रुसी रक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ता इगोर कोनाशेन्कोभले युक्रेनी नौसेनाले फेब्रुअरी २५ र मार्च ४ बीचमा आजोभ सागर र ब्ल्याक सीमा ४२० वटा एङ्कर माइन राखेको बताएका छन्। तीमध्ये कम्तीमा दश खानीहरू पश्चिमी भागमा स्वतन्त्र रूपमा बगिरहेका छन्।

  डोनेट्स्क र लुहान्स्क जनवादी गणतन्त्र (डीपीआर र एलपीआर) ले किभ सेनाहरू विरुद्ध आफूलाई बचाउन मद्दतको लागि अपील गरेपछि रूसले गत फेब्रुअरी २४ मा युक्रेनमा विशेष सैन्य कारबाही सुरु गरेको हो।

  रुसले भने कि उसको विशेष अपरेशनको उद्देश्य युक्रेनलाई निशस्त्रीकरण र ‘डिनाजिफाइ’ गर्नु हो र केवल सैन्य पूर्वाधारलाई लक्षित गरिएको छ। मस्कोले बारम्बार जोड दिँदै आएको छ कि उसको युक्रेन कब्जा गर्ने कुनै योजना छैन।

  सञ्चारकेन्द्र
  emailsanchar@gmail.com

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ