• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  जीवनशैली टिप्स

  काँचो र उसिनेको अण्डा खाँदा हुन्छन यस्ता फाइदा, तपाई पनि थाहा पाउनुहोस

  1.3K
  SHARES


  धेरैले गर्मी मौसममा अण्डा खान नहुने ठान्दछन् । तर यसको सेवन जुनै मौसममा पनि उपयुक्त हुने स्वास्थ्यविद् बताउँछन् ।

  अण्डा खाँदा शरीरमा अनगिन्ती लाभ हुन्छ । अण्डामा हुने प्रोटिनले लामो समयसम्म मानिसलाई तृप्त राख्दछ । धेरैलाई थाहा नहुनसक्छ, उसिनेको अण्डा खाएर पनि केही हदसम्म तौल कम गर्न सकिन्छ । तर कसरी ? अण्डामा के हुन्छ जसले तौल घटाउँछ ?

  १. अण्डा प्रोटिनको उत्कृष्ट स्रोत हो । एउटा अण्डामा लगभग ६ ग्राम प्रोटिन हुन्छ जसले दैनिक आवश्यक पर्ने प्रोटिनको १२ प्रतिशत पूरा गर्ने गर्दछ । यदि तौल कम गर्न चाहनुहुन्छ भने अण्डा राम्रो विकल्प हो ।

  २. अण्डामा सबै आवश्यक पोषक तत्व हुन्छ । एउटा उमालेको अण्डामा केवल ७० क्यालोरी हुन्छ । यदि दैनिक २ वटा अण्डा खादाँ केवल २ सय क्यालोरी मात्र सेवन गरिएको हुन्छ । क्यालोरी कम खानु पनि तौल कम गर्ने सबैभन्दा पहिलो कदम हो ।

  ३. अण्डामा प्रोटिनका साथै फाइबर र पानी हुन्छ । जसले धेरै बेरसम्म पेट टम्म बनाइराख्छ र भोक लागेको अनुभूती हुदैँन । यसले अन्य खानेकुराको तुलनामा ५० प्रतिशत बढि टन्न बनाउँछ । पेट टन्न भयो भने जे पायो त्यही खानेकुरा खानबाट बचिन्छ र तौल घट्छ ।

  ४. अण्डाले मेटाबोलिजम बढाउँछ । तौल घटाउनकालागि क्यालोरी बर्न गर्नकालागि मेटाबोलिजमको दर वा शरीरको क्षमता अत्यधिक हुनुपर्छ ।

  अण्डालाई किन भनिन्छ सुपरफुड ?

  अण्डालाई सुपरफुड भनिन्छ किनभने यो स्वस्थ पोषक तत्व र भिटामिनले भरिएको हुन्छ । यसभित्र प्रोटिन, बायोटिन, आइरन, स्याचुरेटेड फ्याट, भिटामिन बी सेभेन, भिटामिन एच, भिटामिन बी १२, जिङ्क, म्याग्नेसियम र क्यारोटिनोयड भरपुर मात्रामा पाइन्छ । उच्च कोलेस्ट्रोल र मुटु सम्बन्धि समस्यासँग जुधिरहेका मानिसहरुले भने अण्डा खान हुँदैन ।

  काँचो अण्डाको स्वास्थ्यमा प्रभावः

  केही मानिसहरु विशेषगरी मांसपेशी बढाउनका लागि काँचो अण्डाको सेवन गर्छन् । यद्यपि, यस्तो गर्नु गलत हो । अण्डा धेरैजसो साल्मोनेलाले दूषित हुन्छन् । यस्तोमा यसको काँचो सेवनले ब्याक्टेरिया खाद्य जनित रोगलाई शरीरमा पैदा गर्न सक्छ । तसर्थ डाक्टरले अण्डा पकाएर मात्रै खान सुझाउँछन् । अण्डा पकाएपछि प्रोटिन भरपुर मात्रामा पाउन सकिन्छ ।

  सञ्चारकेन्द्र
  emailsanchar@gmail.com

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ