• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  विज्ञान-प्रविधि

  वैज्ञानिकले भ्यागुतोबाट बनाए नयाँ रोबोट

  61
  SHARES

  अमेरिकी वैज्ञानिकले भ्यागुतोको कोशिकाबाट जीवित रोबोट बनाएका छन् । यो पानीमा पौडिने मात्र होइन आफ्नो कल–पुर्जा पनि बदल्न सक्छ । साथै यसको स्मरण शक्ति पनि एकदमै राम्रो छ ।

  यो रोबोट ‘Xenobots’ बायोलजिकल रोबोटको ‘अपडेटेड भर्सन’ पनि हो जसको पछिल्लो वर्ष अनावरण गरिएको थियो । यो जिउँदो रोबोटलाई टुफ्टस युनिभर्सिटी तथा वोरमोंट युनिभर्सिटीका वैज्ञानिकले भ्यागुताको कोशिकाबाट तैयार गरेका हुन ।

  यो सानो रोबोटले कैयौं काम एकसाथ गर्न सक्छ । यो आफैं चल्न सक्छ भने आफ्ना रोबोट साथीहरुसँग मिलेर सैनिक जसरी कुनै कामको परिणाम निकाल्न सक्छ । यस नयाँ रोबोटमा कैयन नयाँ प्रविधि जोडिएका छन । यसले कैयौं एकल कोशिकालाई जोडेर आफ्नो शरीर समेत बनाउन सक्छ । यो रोबोट पौडिन पनि सक्षम छ ।

  यस रोबोटको स्मरण क्षमता यति जबर्जस्त छ कि यसले आफूसँग भएका घटनाको स्मरण गर्न समेत सक्छ । यसको आयु पनि लामो छ भने अरूसँग एकजुट भएर काम गर्न सक्छ । साथै आफूले आफैंलाई ठीक गर्न समेत सक्छ । शोधकर्ताका अनुसार यसलाई अझ परिष्कृत गरेर यसमा अन्य क्षमता पनि राख्न सकिन्छ ।

  शोधकर्ताका अनुसार यसलाई पर्यावरण सुधार गर्न तथा स्वास्थ्य व्यवस्था राम्रो बनाउन प्रयोग गर्न सकिन्छ । यस रोबोटबाट कसरी मानिसले जस्तै भ्यागुताको कोशिकाले शरीरको निर्माण गर्छन् र एउटा सिस्टमको रुपमा काम गर्छन् बारे थाहा पाउन सक्ने विश्वास गरिएको छ । यस रोबोटको बारेमा जर्नल साइन्स रोबोटिक्समा विस्तृत शोध प्रकाशित भएको छ ।

   

  सञ्चारकेन्द्र
  [email protected]

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया

  आजको ट्रेन्डिङ