• News Portal

  • आज :

  ताजा शिर्षकहरु

  चर्चित शिर्षकहरु

  जीवनशैली

  गीता भित्र छ, जीवन जिउने र बुझ्ने सही सार, पढ्नुहोस् यी अंश

  2.2K
  SHARES


  श्रीमद्भागवत गीतामा भगवान कृष्णद्वारा रणभूमिमा अर्जुनलाई उपदेश दिइएको छ । महाभारतको युद्धभूमिमा अर्जुन र कृष्णकाबीच भएको संवाद नै श्रीमद्भागवत गीता हो । गीताले मनुष्यलाई सही तरीकाले जीवन जीउन मार्ग देखाउँछ । गीताका उपदेश हरेक मनुष्यलाई धर्मको मार्गमा सत्कर्म गर्ने शिक्षा दिन्छ ।

  जब अर्जुन युद्धभूमिमा जान्छन् आफ्नो सामुन्नेमा पितामह र आफन्तलाई देखेर विचलित हुन्छन् । तब भगवान श्रीकृष्ण उनलाई सही ज्ञान दिन्छन् । श्रीकृष्ण अर्जुनलाई उपदेश दिदै भन्छन् हे पार्थ यो युद्ध धर्म र अधर्मको मध्य हो । त्यसैले आफ्नो शस्त्र उठाउ र धर्मको स्थापना गर । भगवान श्रीकृष्ण धर्मको मार्गमा हिड्न शिक्षा दिन्छन् जो मनुष्यको धर्म हो ।

  गीतामा भनिएको छ, क्रोधबाट भ्रम उत्पन्न हुन्छ, जसले बुद्धि व्यग्र बनाउँछ र भ्रमित मनुष्य आफ्नो मार्गबाट भट्किन्छन् । तब सारा तर्कको नाश हुन्छ । जसका कारण मनुष्यको पतन हुने गर्दछ । तर्सथ मनुष्यले आफ्नो क्रोधमा नियन्त्रण राख्नु पर्दछ ।

  गीतामा भगवान श्रीकृष्ण भन्छन्, मनुष्यलाई उसको कर्म अनुसारको कै फल प्राप्त हुन्छ । तसर्थ मनुष्यले सदैव सत्कर्म गर्नु पर्दछ । गीतामा भनिएका यी प्रत्येक कुरा हरेक व्यक्तिले पालना गर्नु पर्दछ ।

  भगवान श्रीकृष्ण भन्छन्, आत्म मन्थन गरेर स्वयम्लाई पहिचान गर्नु आवश्यक छ, तबमात्र आफ्नो क्षमताको आंकलन गर्न सकिन्छ । यसकालागी ज्ञानरूपी तरवारले अज्ञानतालाई काटेर अलग गर्नु पर्दछ । जब व्यक्तिले आफ्नो क्षमताको आंकलन गर्न सकिन्छ ।

  भगवान श्रीकृष्ण भन्छन्, मृत्यु एक अटल सत्य हो, तर केवल यो शरीर नश्वर हो । आत्मा अजर अमर छ । आत्मालाई कसैले काट सक्दैन । अग्निले जलाउन सक्दैन । पानीले भिजाउन सक्दैन । जसरी एक वस्त्र बदलिएर अर्को वस्त्र धारण गरीन्छ त्यसरी नै आत्मा एक शरीरलाई त्याग गरी अर्को जीवको शरीरमा प्रवेश गर्दछ ।

  सञ्चारकेन्द्र
  emailsanchar@gmail.com

  नेपालका उत्कृष्ठ १० अनलाइन पत्रिकाहरु भित्र पर्ने सञ्चारकेन्द्र डटकम २०७० जेठ १५ गतेदेखि सञ्चालनमा छ । यो अनलाइन मिडिया ‘सम्पूर्ण विचार, समाचार र सूचनाहरुको केन्द्र’का रुपमा स्थापित हुँदै गइरहेको छ ।

  सञ्चारकेन्द्रबाट थप +
  प्रतिक्रिया